O Millenialsach, szowinizmie i strojach ludowych w Dramatycznym

„Po nas choćby Kosmos” - to najnowsza premiera w wałbrzyskim Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego. Spektakl reżyseruje Paweł Świątek. Co zobaczą widzowie już w najbliższy piątek?

Spektakl powstał na podstawie tekstu niemieckiej dramatopisarki, eseistki i felietonistki  - Sibylle Berg. To  opowieść o pokoleniu, które rozpoczyna dorosłe życie, o fantazji na temat rzeczywistości ery cyfrowej. O tym, że wyprawa na Marsa po lepszy świat nigdy nie będzie miała miejsca, jeśli pozostanie w sferze planów. O wielkich czynach i kulcie niedojrzałości. O współczesnych 30-latkach i ich spojrzeniu na świat.
 
- Spektakl „Po nas choćby kosmos” Sibylle Berg jest opowieścią o pokoleniu „Milenialsów” i o pewnej niedojrzałości do zmiany świata, o wielkich marzeniach i wielkich nieumiejętnościach do zmiany obecnego stanu rzeczy i tego jaki ma to wpływ na populizm, na tworzenie się świata totalitarnego, na bezradność wobec walki z tym światem. Mimo że jest to tekst, który w swojej prapremierze niemieckiej był adresowany do młodzieży myślę, że tutaj ludzie nie tylko ludzie z wczesnego pokolenia „Milenialsów” znajdą coś dla siebie. To może dotyczyć wszystkich pokoleń. To jest spektakl dla ludzi ciekawych teatru niekoniecznie klasycznego - mówi reżyser Paweł Świątek.
 
 
Spektakl reżyseruje Paweł Świątek, który tłumaczył nam dlaczego pojawiają się tu ludowe motywy. Ludowe piosenki zaśpiewają też aktorzy.
 
- Stroje ludowe to nas uśmiech w kierunku nacjonalizmu, który my przyjmujemy jako coś pięknego i coś co wydaje się na pierwszy rzut oka niegroźne, a kryje w sobie szowinistyczne demony - wyjaśnia Paweł Świątek – Kultura ludowa jet bardzo szowinistyczna. Jeżeli słuchamy przyśpiewek ludowych i sposobu, w jaki są prezentowane kobiety, jako dziewczynki, osoby niedojrzałe, które zawsze ganiają za Jasiem i są gotowe na stosunek płciowy w każdym momencie. To też jest zapisane w kulturze ludowej, a jest zaprezentowane jako coś pięknego, co jest pewną laurką i czymś, czym się chwalimy. My tutaj nie krytykujemy kultury ludowej jako takiej, tylko pokazujemy, że gdyby nasz Rząd wysłał rakietę w kosmos, to tym by się chwalił jako czymś bardzo polskim.
 
Premiera spektaklu już w najbliższy piątek 16 listopada o godzinie 19:00  w ramach projektu "Z ogniem w głowie 3”.
 
wb
foto:WTV
 
 
 
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno