O jazzie i Krzysztofie Komedzie w Bibliotece Pod Atlantami

Magdalena Grzebałkowska, autorka książki „Komeda – Osobiste Życie Jazzu” odwiedziła Wałbrzych. Opowiadała o tym, kim był główny bohater jej książki, jeden z najsłynniejszych polskich jazzmanów Krzysztof Trzciński. 

Magdalena Grzebałkowska, to autorka książek takich jak Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego, Beksińscy. Portret podwójny oraz 1945. Wojna i pokój. Jest laureatką Nike Czytelników 2016.
 
Spotkanie poświęcone Krzysztofowi Komedzie obfitowało w anegdoty. Jedna z nich dotyczyła miejsca zamieszkania jazzmana. Spędził on rok ze swojego życia w Wałbrzychu. Magdalena Grzebałkowska przed napisaniem książki odwiedziła nasze miasto
 
 
- Nie udało mi się tutaj spotkać nikogo, kto by znał Komedę, bo on tu był niecały rok. Poszliśmy do szkoły, do której on chodził, ale to był weekend i ta szkoła była zamknięta. Myślałam, że będą jakieś dokumenty, papiery. To był tak burzliwy okres, Wałbrzych był jeszcze taki nieustabilizowany, więc ja nie wiem czy jeszcze jakieś dokumenty by się zachowały.   - mówi pisarka, Magdalena Grzebałkowska. 
 
W Wałbrzychu Krzysztof Komeda wszedł w posiadanie fortepianu. Obecnie znajduje się on w Poznaniu. 
 
- Pianino ma naklejkę nad klawiaturą. Ja oczywiście sobie wygooglowałam tę naklejkę. Było tam napisane Waldenburg i nazwisko sprzedawcy. Pochodzi to z jakiegoś przedwojennego składu instrumentów. Domyślam się, że pianino zostało zdobyte na drodze szabru. Pianino do dzisiaj jest w posiadaniu rodziny. Ciekawostką jest, że po śmierci Krzysztofa nigdy nie zostało nastrojone. Siostra i matka zdecydowały, że pianino będzie w takim stanie, jak kiedy Krzysztof ostatni raz na nim grał.  - mówi pisarka, Magdalena Grzebałkowska. 
 
red
foto:WTV
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno