Zmiany w handlu w niedzielę - zamkną Żabki?
Uszczelnienie - tak w skrócie można opisać projekt zmian, które posłowie PiS chcą wprowadzić w zakazie handlu. Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz niektóre inne dni. Znamy już zapisy projektu.
 
 
Co się zmienia? Główne lista wyłączeń, czyli placówek, które mogą handlować w niedzielę. Do tej pory najwięcej kontrowersji wśród polityków Prawa i Sprawiedliwości oraz handlowej "Solidarności" wzbudzała działalność jednej sieci. Żabki. Część sklepów otwierała się ze względu na prowadzoną działalność handlową. Politycy PiS wielokrotnie mówili, że to naciąganie przepisów. Żabka po swojej stronie miała jednak analizy prawne i decyzje sądów. Nowelizacja ma ostatecznie uciąć temat triku "na placówkę pocztową". Sklepy od lat mają podpisaną umowę z Pocztą Polską i firmą kurierską DHL.
 
I tak w dzień wolny otworzyć się będą mogły już tylko te placówki, w których przeważająca działalność polega na świadczeniu usług pocztowych.

Zmiany dotkną również część mniejszych sklepów, która powoływała się na sprzedaż prasy, biletów i wyrobów tytoniowych. Jak wskazują posłowie PiS, "obecnie przedsiębiorca może skorzystać z wyłączenia spod zakazu handlu na podstawie tego przepisu uzasadniając to tym, że jego przeważająca działalność polega na sprzedaży detalicznej żywności, napojów i wyrobów tytoniowych". Tymaczasem, "jak wynika z przeprowadzanych czynności kontrolnych przepis w jego obecnym brzmieniu jest nadużywany". W jaki sposób? Przedsiębiorcy handlują w większości innymi towarami, a powołują się na sprzedaż papierosów. Tymczasem w rzeczywistości tytoń to sprzedaż "przy okazji". W znowelizowanej ustawie z wyłączenia zniknie sprzedaż papierosów. Takie zapisy mają sprawić, że otwarte będą tylko kioski ruchu - a nie wszystkie sklepy, które mają w ofercie papierosy.

opr. kama 
źródło: money.pl
foto: pixabay


Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno