Niepodległościowe znaczki pocztowe, widokówki i wystawy

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości odbyło się już w Świdnicy szereg ważnych imprez i wydarzeń.  Ukazała się również limitowana edycja okolicznościowych znaczków pocztowych. Są one do kupienia w Wieży Ratuszowej oraz Informacji Turystycznej. 

 

Znaczki można kupić w trzech wariantach:
- pojedynczy znaczek - 5 zł
- blister 9 sztuk - 40 zł
- blister z teczką - 45 zł
 
Każdy, kto odwiedzi w najbliższych dniach Wieżę Ratuszową bądź Informację Turystyczną, będzie mógł bezpłatnie odebrać okolicznościowe widokówki wydane przez miasto. Będą one rozdawane do wyczerpania zapasów.
 
Nadal można jobejrzeć trzy wystawy o tematyce niepodległościowej:

Do 5 grudnia w Muzeum Dawnego Kupiectwa zobaczyć mogą Państwo ekspozycję pt. „Drogi do Niepodległości”. Została ona przygotowana ze zbiorów Szczecińskiego Muzeum Historii i Pamięci. Podziwiać możemy grafiki i zdjęcia przedstawiające marszałka Józefa Piłsudskiego, jego rodzinę, towarzyszy broni, plakaty z okresu walk o odzyskanie niepodległości, afisze, ulotki, druki propagandowe, sztambuchy legionistów, mapy z planami bitew. Na wystawie można również zapoznać się z numizmatami z wizerunkiem marszałka, odznakami patriotycznymi oraz rękopiśmienną księgą pamiątkową poświęconą odsłonięciu pomnika Grunwaldzkiego w 1910 r. w Krakowie z wpisem m.in. Ignacego Jana Paderewskiego. Dzięki współpracy z Muzeum Broni i Militariów Stanisława Gabrysia w Witoszowie Dolnym oraz życzliwości dr Macieja Małachowicza ekspozycja została wzbogacona o broń używaną w okresie walk o odzyskanie niepodległości i utrwalanie granic Polski. Jednym z elementów wystawy są modele samolotów wykonane w Młodzieżowym Domu Kultury w Świdnicy. 
 
Do 9 grudnia w rynku, przed wejściem do teatru oglądać można również wystawę plenerową opartą na tekstach poetyckich stworzonych w okopach oraz na wspomnieniach piłsudczyków. W wystawie wykorzystano m.in. wspomnienia Michała Tadeusza Brzęka – Osińskiego – żołnierza pierwszej kompanii kadrowej oraz 1 Pułku Ułanów Władysława Beliny – Prażmowskiego, spisane przez Witolda Dąbkowskiego w książce „Ze wspomnień legionisty i piłsudczyka (1905-1939)”, Pamiętniki Władysława Kownasa zawarte w książce Marka Arpada Kowalskiego „Na stos”, utwory poetyckie żołnierzy Legionów Polskich oraz zdjęcia z archiwum Biblioteki Narodowej w Warszawie i Narodowego Archiwum Cyfrowego.
 
Z kolej do Miejskiej Biblioteki Publicznej, do 30 listopada zapraszamy na sentymentalną podróż, czyli wystawę pt. „Ze szkolnej ławy”. Na ekspozycji został zaprezentowany pakiet materiałów edukacyjnych - Teczka Sztubaka, a także wybrane elementy z księgozbioru bibliotecznego.  
 
kat 
foto: użyczone


Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno