Jak MOPS pomaga bezdomnym?

Śmierć w wyniku zamarznięcia najczęściej dotyczy osób bezdomnych. Sprawdziliśmy jak nasze miasto radzi sobie z tym problemem na co dzień, nie tylko w okresie zimowym.

W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej działa specjalny zespół ds. bezdomnych. Zapewniają oni kompleksowe wsparcie dla osób dotkniętych problemem bezdomności. Najwięcej pracy mają w okresie zmowym. Obecnie w ramach Centrum Wsparcia Socjalnego funkcjonuja trzy schroniska dla bezdomnych.
 
- Pierwsze schronisko jest dla mężczyzn i mieści się przy ul. Pocztowej 22 i dysponujemy tam sześćdziesięcioma miejscami noclegowymi. Drugie schronisko przeznaczone dla bezdomnych kobiet znajduje się przy ul. Ogrodowej 2a i oferuje trzydzieści miejsc. Tam również funkcjonuje schronisko dla bezdomnych rodzin z trzydziestoma miejscami. Wsparcie jest całodobowe. W zależności od potrzeb możemy pomóc w uzyskaniu świadczeń z pomocy społecznej ale także udzielamy wsparcia merytorycznego za pośrednictwem wyspecjalizowanej kadry w postaci pracowników socjalnych, psychologów i terapeutów uzależnień - wymienia kierownik Centrum Wsparcia Socjalnego MOPS w Wałbrzychu.
 
Pobyt w schronisku wymaga jednak od osób bezdomnych pewnej dyscypliny, przy czym najwazniejszą zasadą jest całkowite powstrzymanie się od spożywania alkoholu. Nie każdy bezdomny jest w stanie sprostać tym wymaganiom ale z drugiej strony MOPS musi zapewnić także takim osobom jakąś formę wsparcia, dlatego od kilku lat funkcjonuje tzw. ogrzewalnia. Obecnie mieści się przy ul. Beethovena w dawnej siedzibie MOPS-u.
 
- Tutaj dysponujemy trzydziestoma miejscami noclegowymi, zgłaszać się mogą zarówno mężczyźni jak i kobiety. Są to osoby, które na przykład przebywają na terenie miasta chwilowo, nie korzystają ze schronisk lub nie przestrzegają ich regulaminu. Zapewniamy tam przede wszystkim ciepły napój, dostęp do ciepłej i zimnej wody, możliwość nocowania od godziny 19:00 do 7:00 - mówi Łukasz Lipka.
 
W okresie zimowym mieszkańcy Wałbrzycha skarżą się na obecność bezdomnych na klatkach schodowych lub co śpiących na ławkach czy przystankach, przez co narażeni są na zamarznięcie. Pracownicy MOPS-u apelują aby nie pozostawać obojętnym i reagować w każdej sytuacji aby uniknąć tragedii. Obecność osób bezdomnych można zgłaszać zarówno do Straży Miejskiej jak i policji.
 
- Działamy szybko, staramy się przekonywać i motywować te osoby aby opuściły miejsca publiczne. Oczywiście jest to trudne, bardzo często bezdomni nie chcą żadnej pomocy, odmawiają nam czy służbom medycznym. Wówczas podejmujemy takie działania codziennie a nawet kilka razy dziennie do skutku. Proszę reagować i wzywać stosowne służby - apeluje Łukasz Lipka.
 
W ramach całorocznej pracy z bezdomnymi udaje się jednak przywrócić część tych osób do normalnego życia. Wymaga to jednak wiele pracy ze strony pracowników socjalnych oraz terapeutów i jeszcze więcej chęci i determinacji ze strony samych bezdomnych.
 
plr
foto: pixabay
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno