Kim była Narcyza Żmichowska

W historii Szczawna-Zdroju zapisało się wiele wizyt ważnych i znanych postaci. Jedną z nich postanowiło właśnie uhonorować Uzdrowisko Szczawno-Jedlina. Na ścianie pawilonu spacerowego zawisła tablica upamiętniająca Narcyzę Żmichowską.

- Narcyza Żmichowska to przedstawicielka polskiego feminizmu, ekscentryczka i emancypantka. Żyła w XIX wieku i uznawana jest za symbol walki polskich kobiet o równe prawa - mówi Paweł Skrzywanek, prezes Uzdrowiska Szczawno-Jedlina.
 
Dlaczego Towarzystwo Przyjaciół Szczawna-Zdroju wraz z Uzdrowiskiem postanowiły uczcić właśnie tę postać?
 
- Przebywała w Szczawnie w 1859 roku, prowadząc tu działalność konspiracyjną. Warto zwrócić uwagę, że nie wszyscy przybywali tu rehabilitować się do wód - dodaje Paweł Skrzywanek.
 
 
Choć prawa wyborcze zostały przyznane kobietom w Polsce dopiero  42 lata po jej śmierci to nie można odmówić jej wielkiego wpływu na te zmiany. Jak fakt uczczenia własnie Narcyzy Żmichowskiej jest postrzegany przez kobiety czynnie działające w lokalnym samorządzie?
 
- To inicjatywa, która podkreśla moc i charakter kobiet. Takie inicjatywy powinny być znamienne. Kobiety mają w sobie dużą mądrość, rodzą i wychowują dzieci, prowadzą dom i nadają mu ciepło. Powinny brać udział we wszelkich inicjatywach a zwłaszcza bronić swoich praw - mówi radna powiatu wałbrzyskiego Ramona Bukowska.
 
 
Czy zdaniem inicjatorów tej tablicy są jeszcze inne ważne postaci, które warto w Szczawnie uhonorować?
 
- Po drugiej stronie jest do zagospodarowania puste miejsce i zastanawialiśmy się czy nie powinien być to Jarosław Iwaszkiewicz, który przebywał tu w latach 70-tych a jest ważną postacią w historii naszej kultury - twierdzi Paweł Skrzywanek.
 
plr
foto: P.Tokarski
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno