Psy na ratunek ludziom

Przy Komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu powstała Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza OSP Wałbrzych. W grupie jest kilka specjalnie wyszkolonych psów. Jakie zwierzęta nadają się do takiej pracy?

Jak tłumaczą członkowie grupy, ich podstawową motywacją do utworzenia jednostki była pasja do pracy ze zwierzętami, a także chęć niesienia pomocy osobom zaginionym. 
 
- Jesteśmy już gotowi do działania, dopełniamy ostatnie formalności, które pozwolą nam uzyskać finansowanie oraz siedzibę na terenie miasta. Nasi ratownicy są już gotowi, pełnimy dyżury, bierzemy udział w akcjach, jesteśmy oficjalnie dysponowani do działań poszukiwawczo-ratowniczych – mówi Weronika Dzido z Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej OSP Wałbrzych.
 
Szkolenia ratowników z udziałem psów są specyficzne. Pies musi być przygotowany do pracy w trudnych warunkach i do współpracy z ratownikiem. Podstawą są regularne i intensywne treningi. Grupa ćwiczy dwa razy w tygodniu, jeden z treningów odbywa się we Wrocławiu, drugi w Wałbrzychu. Raz w miesiącu odbywają się intensywne treningi weekendowe, podczas których wałbrzyska grupa trenuje z innymi ratownikami z terenu całej Polski o podobnym profilu. Celem jest głównie wymiana doświadczeń.
 
- Nasza grupa specjalizuje się w poszukiwaniu osób zaginionych przy pomocy specjalnie wyszkolonych psów. Nasze psy mają dwie specjalizacje: terenową i gruzowiskową. To znaczy, że mogą zostać zadysponowane do działań zarówno wtedy gdy w terenie leśnym, trudno dostępnym, zaginie człowiek jak i wtedy, gdy dojdzie do katastrofy budowlanej - mówi Weronika Dzido
 
Jakie psy nadają się do takiej pracy?
 
- Wybierając psa do pracy zaczynamy od wyboru odpowiedniego szczeniaka. Jesteśmy po wyborze najnowszego psa do naszej grupy. Niebawem trafi do nas 8-tygodniowy Golden, który będzie działał również przy grupie zawodowej Państwowej Straży Pożarnej. U takich szczeniaków przeprowadza się odpowiednie testy, sprawdza się ich odwagę, reakcje na niespodziewane bodźce dźwiękowe, wzrokowe, a także chęć podążania za obcym człowiekiem i chęć zabawy  - wyjaśnia  Weronika Dzido.
 
Psy muszą kojarzyć obcych ludzi w sposób pozytywny, tylko w ten sposób zwierzęta będą miały odpowiednią motywację żeby znaleźć taką osobą i wskazać miejsce jej pobytu ratownikowi. 
 
W.Blicharz
foto:walbrzych24.com
 
 
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno