Szkolna Biesiada Górnicza w Starej Kopalni

Ponad 400 dzieci z wałbrzyskich szkół wzięło udział w Szkolnej Biesiadzie Górniczej w Starej Kopalni. To część tegorocznych obchodów Barbórki.

Górnictwo to jeden z ważniejszych elementów wałbrzyskiej tożsamości. Barbórka, czyli tradycyjne święto górnicze to doskonała okazja by przypomnieć o zwyczajach także najmłodszym wałbrzyszanom. Uczniowie mieli okazję spotkać się z emerytowanymi górnikami, posłuchać piosenek – wziąć udział w żywej lekcji historii.
 
- To już trzecia Biesiada Szkolna. Stało się to już wałbrzyską tradycją, co roku biesiada jest organizowana w okresie barbórkowym. Młodzież z wałbrzyskich szkół pojawia się w Starej Kopalni i zgodnie z tradycją górniczą, pasujemy młodych adeptów na fuksów, potem wspólna zabawa, przekazywanie tradycji górniczych i konkursy - mówi były górnik, współorganizator wydarzenia Andrzej Partyka. 
 
 
Co o tradycji górniczej wiedzą młodzi wałbrzyszanie?
 
- Górnicy bardzo długo i ciężko pracowali. To była bardzo trudna praca. Teraz już nie ma w Wałbrzychu tylu kopalni co kiedyś – mówi Iga.
 
- Wałbrzych był uważany za miasto z najbardziej rozwiniętym górnictwem. Pióropusz każdego z górników miał inne znaczenie. Na przykład górnicy z czarnymi pióropuszami pracowali na dole – mówi Aniela.
 
 
Zainteresowanie kolejną edycją biesiady dla dzieci było ogromne. Wzięli w niej udział uczniowie ze wszystkich wałbrzyskich szkół, około 400 osób.
 
- Szkoły przygotowują program dużo wcześniej, przekazujemy wszystkie informacje, dzieci uczą się śpiewać górnicze piosenki po to, żebyśmy mogli się bawić jak na tradycyjnej biesiadzie górniczej - mówi Andrzej Partyka. 
 
 
Biesiada bardzo podobała się młodym uczestnikom, którzy specjalnie na tę okazję przygotowali górnicze nakrycia głowy.
 
- Przygotowywaliśmy sobie czapki. Koleżanka ma prawdziwą, bo jej dziadek był górnikiem. Ja musiałam sobie zrobić. Przyszliśmy tutaj, był poczęstunek, górnik opowiadał nam różne historie, mogliśmy też z nim porozmawiać – mówi Iga.
 
Podczas spotkania tradycyjne pieśni górnicze zagrała orkiestra górnicza z Nowej Rudy.
 
 
W.Blicharz
foto:P.Tokarski
 
 
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
 
 
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno