Walczą ze smogiem - posypią się mandaty

Coraz więcej ludzi wymienia piece węglowe na gazowe, mimo to wałbrzyska straż miejska wciąż odnotowuje przypadki palenia śmieciami i materiałami niedopuszczonymi do ogrzewania domów. 

- W większości przypadków były spalane materiały, które są dopuszczone do ogrzewania gospodarstw domowych (węgiel kamienny, drewno). Przypadków spalania nieczystości odnotowujemy niewielką ilość. Zdarzają się przypadki spalania różnego rodzaju odpadów w ogniskach przydomowych, gdzieś na działkach. Takie sytuacje też się zdarzają, jednak w porównaniu z rokiem ubiegłym, jest niewielka poprawa. - mówi Edward Świątkowski z wałbrzyskiej straży miejskiej. 
 
Jak rozpoznać przypadek palenia odpadami? Dym powodujący powstawanie smogu ma charakterystyczny chemiczny zapach i brązowy kolor. 
 
- Wydobywanie się czarnego dymu nie oznacza koniecznie, że spalane są śmieci. Wręcz przeciwnie, gęsty, czarny dym jest to węgiel kamienny. Dym pojawia się w momencie, kiedy dokładamy do pieca (mówimy o piecach starego typu. One powodują największe zanieczyszczenia). Węgiel o drobnoziarnistej strukturze również powoduje pojawienie się nieprzyjemnego dymu.  - mówi Edward Świątkowski z wałbrzyskiej straży miejskiej.
 
Strażnicy miejscy mają prawo do kontroli mieszkania, w którym istnieje prawdopodobieństwo,  że ktoś pali odpadami. Grozi za to 500 zł mandatu, a w przypadku nieudostępnienia mieszkania, kara 3 lat więzienia. 
 
- Kierujemy naszych funkcjonariuszy i funkcjonariusze dokonują kontroli paleniska. Każdy mieszkaniec ma obowiązek udostępnić nam swoje mieszkanie w celu przeprowadzenia kontroli. Nasi funkcjonariusze sprawdzają bezpośrednio palenisko, sprawdzają to co się spala i skład opału, czyli sprawdzamy te materiały, które mieszkaniec przeznaczył do spalenia w swoim gospodarstwie domowym.  - mówi Edward Świątkowski z wałbrzyskiej straży miejskiej.
 
red
foto:WTV
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno