Menu

Angelo ma talent

Angelo Ciureja to młody wałbrzyszanin narodowości romskiej, który robi karierę jako wokalista. Jego repertuar jest bardzo bogaty, a swoją popularność chce wykorzystać, by zwrócić uwagę na problemy wałbrzyskich Romów.

Angelo ma talent
Angelo Ciureja chętnie i często występuje podczas koncertów w całej Polsce. Jego repertuar jest bardzo bogaty, od pieśni religijnych, przez arie operowe aż po typowo romski repertuar. Młody wokalista występuje wszędzie tam, gdzie dostanie zaproszenie.
 
- Śpiewam od zawsze i staram się konsekwentnie realizować swoje marzenia o karierze scenicznej. Śpiew to moje życie, dodaje mi on energii. Bez śpiewu, sceny i publiczności nie potrafię funkcjonować. Jestem pierwszym Romem w Polsce, który śpiewa operę. Byłem również uczestnikiem programu „Mam Talent” gdzie miałem zaszczyt zaśpiewać utwór Gorana Bregovica opowiadający o życiu bałkańskich Romów. Śpiewam również repertuar romski, a także pieśni religijne. Brałem udział w ogólnopolskim konkursie stypendialnym dla uczniów romskich, zająłem pierwsze miejsce i otrzymałem stypendium, które umożliwia mi rozwijanie mojego talentu - mówi wokalista Angelo Ciureja.
 
 
Młody wokalista lubi opowiadać o swoich sukcesach i zwracać uwagę na stereotypy dotyczące narodowości romskiej. Jego zdaniem to bardzo ważne by walczyć z uprzedzeniami i pokazać, że wielu Romów to wykształcone i zaangażowane osoby. Jednocześnie chce on pokazać Romom, że wystarczy trochę zapału i ciężkiej pracy by poprawić swoją sytuację życiową.
 
- W Wałbrzychu jest wielu Romów, wiele się o nas mówi. Zawdzięczamy Polakom, że przyjęli nas do swojego kraju i zawsze w pierwszej kolejności jesteśmy Polakami, dopiero potem Romami. My, młodzi Romowie, dążymy do edukacji, chcemy pokazać, że Rom to nie ten, który kradnie i żebrze na ulicy. Rom to też jest wartościowy człowiek, który kocha Pana Boga, ma talent i chce się nim dzielić - mówi Angelo Ciureja.
 
 
Jak przyznaje Angelo Ciureja jest on bardzo pozytywnie odbierany przez innych Romów w swoim najbliższym otoczeniu, choć oczywiście zdarzają się wyjątki. Jakie są jego zdaniem największe problemy społeczności romskiej w Wałbrzychu?
 
 
- Jeżeli chodzi o moje środowisko szkolne, to jestem traktowany normalnie. Wiedzą, że Angelo lubi śpiewać, tańczyć, pisać, komponować i koncertować. Akceptują to. Były zamieszki podczas szkoły podstawowej kiedy byłem odpychany przez kolegów, ale to dlatego, że nie wszyscy Polacy jeszcze wiedzą kim my tak naprawdę jesteśmy - mówi młody wokalista – Bywam w romskim rodzinach i obserwuję ich sytuację. Są problemy, z którymi można się spotkać też w polskich domach, czyli brak toalety w domu, a to chyba podstawa. Toalety są na dworze lub na klatkach schodowych, a to ważne żeby Romowie żyli godnie.
 
Zdaniem Angelo bardzo ważne jest by w Urzędzie Miejskim w Wałbrzychu przywrócona została funkcja pełnomocnika ds. Romów. Taka osoba mogłaby informować o problemach tej grupy i pomagać romskiej społeczności w Wałbrzychu.
 
W.Blicharz
foto:użyczone
 
 
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com.
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Rom  |   Romowie  |   Angelo  |  

Dobry występ Rambo na Gromdzie

Co udało sie zrobić ? Prezydent podsumował 5-letnią kandencję

Spłonął dom w regionie Kamiennej Góry

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij