Angelo ma talent

Angelo Ciureja to młody wałbrzyszanin narodowości romskiej, który robi karierę jako wokalista. Jego repertuar jest bardzo bogaty, a swoją popularność chce wykorzystać, by zwrócić uwagę na problemy wałbrzyskich Romów.

Angelo Ciureja chętnie i często występuje podczas koncertów w całej Polsce. Jego repertuar jest bardzo bogaty, od pieśni religijnych, przez arie operowe aż po typowo romski repertuar. Młody wokalista występuje wszędzie tam, gdzie dostanie zaproszenie.
 
- Śpiewam od zawsze i staram się konsekwentnie realizować swoje marzenia o karierze scenicznej. Śpiew to moje życie, dodaje mi on energii. Bez śpiewu, sceny i publiczności nie potrafię funkcjonować. Jestem pierwszym Romem w Polsce, który śpiewa operę. Byłem również uczestnikiem programu „Mam Talent” gdzie miałem zaszczyt zaśpiewać utwór Gorana Bregovica opowiadający o życiu bałkańskich Romów. Śpiewam również repertuar romski, a także pieśni religijne. Brałem udział w ogólnopolskim konkursie stypendialnym dla uczniów romskich, zająłem pierwsze miejsce i otrzymałem stypendium, które umożliwia mi rozwijanie mojego talentu - mówi wokalista Angelo Ciureja.
 
 
Młody wokalista lubi opowiadać o swoich sukcesach i zwracać uwagę na stereotypy dotyczące narodowości romskiej. Jego zdaniem to bardzo ważne by walczyć z uprzedzeniami i pokazać, że wielu Romów to wykształcone i zaangażowane osoby. Jednocześnie chce on pokazać Romom, że wystarczy trochę zapału i ciężkiej pracy by poprawić swoją sytuację życiową.
 
- W Wałbrzychu jest wielu Romów, wiele się o nas mówi. Zawdzięczamy Polakom, że przyjęli nas do swojego kraju i zawsze w pierwszej kolejności jesteśmy Polakami, dopiero potem Romami. My, młodzi Romowie, dążymy do edukacji, chcemy pokazać, że Rom to nie ten, który kradnie i żebrze na ulicy. Rom to też jest wartościowy człowiek, który kocha Pana Boga, ma talent i chce się nim dzielić - mówi Angelo Ciureja.
 
 
Jak przyznaje Angelo Ciureja jest on bardzo pozytywnie odbierany przez innych Romów w swoim najbliższym otoczeniu, choć oczywiście zdarzają się wyjątki. Jakie są jego zdaniem największe problemy społeczności romskiej w Wałbrzychu?
 
- Jeżeli chodzi o moje środowisko szkolne, to jestem traktowany normalnie. Wiedzą, że Angelo lubi śpiewać, tańczyć, pisać, komponować i koncertować. Akceptują to. Były zamieszki podczas szkoły podstawowej kiedy byłem odpychany przez kolegów, ale to dlatego, że nie wszyscy Polacy jeszcze wiedzą kim my tak naprawdę jesteśmy - mówi młody wokalista – Bywam w romskim rodzinach i obserwuję ich sytuację. Są problemy, z którymi można się spotkać też w polskich domach, czyli brak toalety w domu, a to chyba podstawa. Toalety są na dworze lub na klatkach schodowych, a to ważne żeby Romowie żyli godnie.
 
Zdaniem Angelo bardzo ważne jest by w Urzędzie Miejskim w Wałbrzychu przywrócona została funkcja pełnomocnika ds. Romów. Taka osoba mogłaby informować o problemach tej grupy i pomagać romskiej społeczności w Wałbrzychu.
 
W.Blicharz
foto:użyczone
 
 
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com.
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Przeczytaj również:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno