Górnicze pamiątki Zbigniewa Jóźwiakowskiego

Zbigniew Jóźwiakowski od lat kolekcjonuje pamiątki górnicze. Jak tłumaczy były górnik, spłaca w ten sposób dług zaciągnięty u Świętej Barbary, która pozwoliła mu przepracować spokojnie wiele lat pod ziemią. 

Zbigniew Jóźwiakowski to były górnik Kopalni Węgla „Victoria", który przez  wiele lat trudnił się wydobyciem węgla. Gdy wałbrzyskie kopalnie zamknięto, postanowił ocalić od zapomnienia górnicze pamiątki. Jego kolekcja nieustannie się powiększa. Wśród swoich zbiorów ma lampy górnicze, aparaty tlenowe, kufle, mapy i mundury górnicze, ale też kufel w kształcie trumny czyli symbol zamknięcia kopalń i dokumentację polskich repatriantów.  
 
- Traktuję to jako swoje hobby i spłacenie Świętej Barbarze długu za szczęśliwie przepracowane na dole lata, bez żadnych przygód i katastrof. Chcę ocalić wszystko to, co jest związane z górnictwem. Pamiątki, które są mało znaczące dla muzeów, dla nas górników są bezcenne. Podstawowe atrybuty takie jak łopata górnicza, kilof, aparat osobisty są związane z prozą życia górnika - mówi Zbigniew Jóźwiakowski.
 
Prywatne zbiory Zbigniewa Jóźwiakowskiego są bardzo interesujące i studenci z całego świata przyjeżdżają je oglądać.
 
- Przychodzą do mnie grupy studentów, nie tylko z Polski, ale z całego świata. Odwiedzali mnie goście ze Stanów Zjednoczonych, przez Belgię, Holandię, Francję po Anglię. Największe zainteresowanie jest jednak wśród najmłodszych, czyli przedszkolaków - mówi Zbigniew Jóźwiakowski.
 
Zbigniew Jóźwiakowski wiele lat swojego zawodowego życia związał z górnictwem, rozpoczął pracę jako górnik przed rokiem 1980 i pracował aż do ostatniego wyjazdu wózka z węglem.
 
W.Blicharz
foto:walbrzych24.com

 

 

 

Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com.
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
 

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno