Boże Narodzenie Hochbergów w Książu i Pszczynie

Jak świętowała rodzina książęca Hochbergów w Książu i  w Pszczynie? Jakie zmiany wprowadziła Daisy w bożonarodzeniowych uroczystościach? - O tym opowie dr Bronisława Jeske – Cybulska podczas ostatniego w tym roku spotkania w ramach cyklu „O historii na żywo”.

Spotkanie jest organizowane przez Fundację Księżnej Daisy von Pless i Zamek Książ w Wałbrzychu i odbędzie się 17 grudnia w poniedziałek o godzinie 17:00 w Sali Krzywej na II piętrze Zamku Książ. Wstęp wolny.

 

Święta Bożego Narodzenia były okresem szczególnej aktywności dobroczynnej rodziny książecej. Każdego grudnia księżna Daisy von Pless odwiedzała miejsca, nad którymi rodzina Hochbergów sprawowała patronat – szkoły, przytułki, domy opieki, zarówno ewangelickie, jak i katolickie i rozdawała prezenty. Grudzień był też świetnym czasem  do polowań na Górnym Śląsku.
 
 
Dr Bronisława Jeske-Cybulska jest członkiem Rady Programowej Fundacji Księżnej Daisy von Pless oraz prezesem Mikołowskiego Towarzystwa Historycznego. Współautorka książki Księżna Daisy. Pani na Książu i Pszczynie, Wacław Cybulski (1901-1973), Historia i teraźniejszość. 60-lecie GIG, 80-lecie Kopalni Doświadczalnej „Barbara”. Autorka książki Książęta pszczyńscy, artykułów naukowych i popularyzatorskich na temat dziejów arystokracji śląskiej i ich rezydencji oraz historii Śląska, a zwłaszcza ziemi pszczyńskiej i Mikołowa - miasta rodzinnego.
 
Współorganizatorka i uczestniczka konferencji naukowych (m. in. Pamiętajmy o ogrodach, Książ 2016; Ludzie górnictwa w odzyskaniu niepodległości i odbudowie Polski, Katowice 2018).  Zaangażowana w  pracę społeczną mającą na celu popularyzację wiedzy historycznej, organizuje spotkania i wystawy, współpracuje z Miejską Placówką Muzealną w Mikołowie.
 
 
opr.red
foto:użyczone
 
 
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno