Burza wokół Underground Swim
Narastają kontrowersje wokół imprezy Underground Swim, która została zorganizowana w minioną niedzielę w kompleksie Włodarz. Piotr Lewandowski z Fundacji Thesaurus sprzeciwiał się organizacji tego typu wydarzeń w historycznym miejscu gdzie katowano i wykorzystywano do pracy więźniów.
 
Ekstremalne zawody pływackie Underground Swim zorganizowano w minioną niedzielę,  16 grudnia w kompleksie Włodarz. Organizatorem wydarzenia był Krzysztof Gajewski, (Stowarzyszenie Pływanie Bez Piany). Przeciwnicy organizacji wydarzenia przypominają o historii tego miejsca, w którym niewolniczo wykorzystywano pracę więźniów.
 
W miniony piątek 14 grudnia na facebooku Nadleśnictwa Wałbrzych pojawiło się oświadczenie dotyczące sprzeciwu wobec organizacji tej imprezy. Czytamy w nim: „Nadleśnictwo Wałbrzych - jako zarządca terenu - oświadcza zdecydowany sprzeciw wobec tego typu imprez w tym miejscu. Jednocześnie informujemy, ze nie wyrażaliśmy zgody na tego typu działania, a Najemca terenu - firma CMT "Olbrzym", nie uzgadniała planowanych działań z nami.  Organizowanie tego typu imprez w miejscu, gdzie niewolniczo mordowano, katowano i wykorzystywało się ludzi jest niedopuszczalne. Jest to miejsce pamięci i nie powinno służyć innym celom. Najemca został wezwany w trybie pilnym do odwołania imprezy oraz do złożenia wyjaśnień, a Nadleśnictwo Wałbrzych dokona wszelkich starań, żeby nie dopuścić do tego typu procederu". 
 
Impreza mimo wszystko odbyła się i jak udało nam się ustalić, Nadleśnictwo Wałbrzych ma zamiar podjąć kroki prawne wobec organizatorów. 
 
Co na to Krzysztof Szpakowski, zarządca kompleksu Włodarz?
 
- O stanowisku Nadleśnictwa powiadomieni zostaliśmy dopiero dzisiaj rano. Mail został wysłany o godzinie 19:00 w sobotę, a od soboty do poniedziałku biuro mamy nieczynne. Druga najważniejsza rzecz, to że impreza odbyła się z poszanowaniem pamięci ludzi, którzy tam pracowali. Organizowało ją inne stowarzyszenie, z którym współpracujemy. Obiekt był w tym czasie wyłączony z ruchu turystycznego - wyjaśnia Krzysztof Szpakowski.
 
Oświadczenie Krzysztofa Szpakowskiego - kliknij tutaj.
 
Tymczasem bezpośredni organizator wydarzenia Krzysztof Gajewski tłumaczy, że jego zdaniem Nadleśnictwo Wałbrzych nie jest stroną w tej sprawie i nie zamierza odnosić się do sprzeciwu.
 
- Nie będę się wypowiadał na ten temat, Nadleśnictwo nie jest dla mnie stroną, ja jako organizator podpisywałem umowę z Włodarzem i wszystko było zgodnie z tą umową - mówi Krzysztof Gajewski.
 
Jak potoczy się cała sprawa i jakie kroki prawne podejmie Nadleśnictwo Wałbrzych? Do tematu będziemy wracać.
 
wb
foto:Złoty Pociąg
 
 
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas. 
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno