Bezrobocie w Wałbrzychu: 5,6 %

5,6%, - tyle wynosi bezrobocie w Wałbrzychu, w analogicznym czasie w ubiegłym roku wynosiło prawie o 2 % więcej. W powiecie wałbrzyskim bezrobocie wynosi 13,1%. 

W listopadzie ubiegłego roku zarejestrowanych bezrobotnych z Wałbrzycha było o 641 osób więcej, a z powiatu wałbrzyskiego - więcej o 10 osób. 
 
- W dalszym ciągu odnotowujemy spadek liczby zarejestrowanych bezrobotnych. W tej chwili zarejestrowanych bezrobotnych mamy 2438 dla Wałbrzycha, a dla powiatu wałbrzyskiego1663 osoby  – mówi dyrektor PUP w Wałbrzychu Marzena Radochońska. 
 
Jakie, poza chęcią znalezienia pracy, są główne przyczyny rejestracji w Urzędzie Pracy?
 
- Wygaszanie stosunku pracy, zmiana pracy. Osoby, które zmieniają pracę, a będą miały prawo do zasiłku po zarejestrowaniu się w Urzędzie Pracy, w momencie gdy znajdą pracę na własną rękę, będą miały prawo do dodatku aktywizacyjnego. Często takie osoby rejestrują się na chwilkę po to, aby taki dodatek aktywizacyjny uzyskać i idą do pracy. Są też chwilowe załamania na rynku pracy związane z  sezonowością czy też powrotami z zagranicy – mówi dyrektor PUP w Wałbrzychu.
 
Zarejestrowanych osób bezrobotnych do 30 roku życia jest około 22%, osoby do 25 roku życia to 10% wszystkich zarejestrowanych bezrobotnych, do 50 roku życia – 29%. 
 
46% to osoby długotrwale bezrobotne. Za długotrwale bezrobotnego uznaje się osobę, która w czasie ostatnich dwóch lat pozostawała w rejestrze urzędu pracy przez minimum 12 miesięcy. Liczba tych osób również zmniejszyła się – w latach ubiegłych wskaźnik ten nie spadał poniżej 50%. 
 
Osoby, które nie podejmują pracy, choć mogą, są wyrejestrowywane i tracą status osoby bezrobotnej. W tym roku wyrejestrowano 506 osób, które odmówiły przyjęcia propozycji pracy. Blisko 2000 osób straciło status osoby bezrobotnej, bo nie zgłosiły się na kolejną wizytę w Urzędzie Pracy bez podania przyczyny.
 
Jakich ofert dla bezrobotnych wałbrzyski Urząd Pracy ma najwięcej?
 
- W tym roku napłynęło ponad 3000 ofert na 7740 miejsc pracy. Najwięcej dotyczyło prac prostych, bo blisko 19%, następnie były to prace biurowe i administracyjne – 15%, prace związane z produkcją i przemysłem – 12%, handel – niecałe 12%,  najmniej ofert pracy wpłynęło z branży informatycznej, niespełna 1%. Obecnie posiadamy 419 wolnych miejsc pracy. Realizujemy również oferty pracy w ramach sieci EURES to jest praca za granicą. Do dyspozycji w tym roku pozostawało około 3500 ofert na terenie całej Europu - mówi Marzena Radochońska. 
 
Zagraniczni pracodawcy poszukują głównie pracowników restauracji, kucharzy, spawaczy i pracowników produkcji.
 
W.Blicharz
foto:walbrzych24.com
 
 
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
 
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno