Dziś Wigilia

Zanim zasiądziemy do świątecznego stołu, warto się zastanowić skąd wzięła się Wigilia i dlaczego odbywa się 24 grudnia.

Początki Wigilii sięgają starożytnego Rzymu i obchodów święta ku czci boga rolnictwa Saturna. W kościele łacińskim wigilia Bożego Narodzenia jest obchodzona 24 grudnia. Dzień Wigilii Bożego Narodzenia bywał jednak przesuwany.

 

Samo Boże Narodzenie, takie jakie znamy obecnie, jeżeli chodzi o obrządek chrześcijański jest ustalone od VI wieku. Wcześniej było w różnych miesiącach, nawet w maju.


Zgodnie z tradycją wieczerza wigilijna rozpoczyna się wraz z pojawieniem się na niebie pierwszej gwiazdki. Jest to symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej, która zwiastowała narodziny Jezusa i to właśnie ją ujrzeli chcący pokłonić się dziecięciu Trzej Królowie.

 

Wieczerzę, jak każe obyczaj, postną, rozpoczyna się modlitwą i czytaniem fragmentu Ewangelii, który traktuje o narodzeniu Jezusa. Potem następuje łamanie się opłatkiem i składanie sobie życzeń. Na stole przykrytym białym obrusem z wiązką sianka pod spodem ustawia się o jedno nakrycie więcej, niż wynosi liczba zgromadzonych osób.

 

red

foto: pixabay

 

 

 

Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno