Menu

Święta z Księżną Daisy

Boże Narodzenie u Hochbergów było zawsze jedną z najważniejszych dat w kalendarzu familijnych uroczystości. Spędzane w Książu i Pszczynie było wydarzeniem typowo rodzinnym. Jednakże w okresie przedświątecznym Księstwo von Pless organizowali święta dla większego grona uczestników, czasami liczonego w setkach. Zachwycająca księżna Daisy czy to w Wałbrzychu czy w Pszczynie była podczas nich najjaśniejszą gwiazdą. 

Święta z Księżną Daisy
Grudniowe imprezy dobroczynne odbywały się w lokalach towarzystw albo w zamku wałbrzyskim (wówczas Schloss Waldenburg dziś Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa Silesiusa), jako siedzibie Centralnej Administracji Dóbr Książęcych, czasem w przedszkolach, gospodach. Jak wyglądało takie spotkanie gwiazdkowe, opisywał "Waldenburger Wochenblatt" z grudnia 1906. Zorganizował je w Szczawienku  Ewangelicki Związek Kobiet ( Ev. Frauenverein). Tam, w gospodzie ,,Pod Złotym Kubkiem”, spotykały się 83 dorosłe osoby i 24 dzieci obojga wyznań. Wieczór uświetniła swoją obecnością ks. Daisy. która rozdawała podarunki rzeczowe oraz po 3 marki w gotówce. Przygotowano dwa długie stoły oraz oświetloną i udekorowaną choinkę. Regułą tych spotkań było wspólne kolędowanie, opowiadanie gawęd i przypowieści świątecznych. Często zdarzało się, że na takie spotkanie przygotowywano niewielki spektakl teatralny.W grudniu 1899 r. dyrektor zamkowej szkoły i biblioteki J. K. Endemann zorganizował dla okolicznych dzieci w książęcej szkole prywatnej w Książu uroczystość Bożego Narodzenia, podczas którego, odbyło się przedstawienie sztuki Heleny Ruppel ,,Boże Narodzenie w świecie bajki" ("Weihachten in Marchenland'') .
 
Księżna Daisy w ulubionym futrze z soboli, które otrzymała w prezencie od męża księcia Jana Henryka XV spaceruje przed zamkiem Książ. 1908 rok
 
Podarunki otrzymane przez dorosłych i dzieci podzielić można na trzy podstawowe kategorie: żywność, ubrania i zabawki. Zdarzały się książeczki oszczędnościowe, niewielka ilość gotówki lub węgiel. Często prezenty wykonywane były przez członkinie towarzystw, siostry- opiekunki z przedszkoli. Najczęściej jednak kupowano gotowe ubrania za pieniądze danego towarzystwa lub za jednorazowy datek na ten konkretny cel. Z części garderoby ofiarowano najczęściej pończochy, koszule, obuwie, a z artykułów żywnościowych ciasto, czekoladę, orzechy, kaszę, mąkę. Czasem dzieci otrzymywały książki lub artykuły piśmiennicze. Zdarzało się, że oprócz tego wszystkiego księżna Daisy rozdawała swój portret z własnoręcznym podpisem i życzeniami świątecznymi . 
 
Beztroski czas pracowników zamkowych podczas bożonarodzeniowej przerwy. Fotografia Louisa Hardouina 
 
Typowe były spotkania bożonarodzeniowe dla kilkudziesięciu osób. Zdarzały się jednak takie, jak w grudniu 1912 r., na którym obecnych było jednorazowo 500 osób. Tylu bowiem zebrało się na przyjęciu zorganizowanym przez księżną Daisy. Byli tam, razem z dziećmi, robotnicy i robotnice zatrudnieni w okolicznych lasach książęcych, w ogrodach, pracownicy w dominium. Prezenty ułożone były na wielkim stole. Oprócz garderoby, kobiety otrzymały po funcie kawy, cukru, jednej strucli oraz jabłka i orzechy. Ponadto wszyscy zostali ugoszczeni kawą i ciastem. W spotkaniu, oprócz organizatorki, brali udział goście aktualnie przebywający na zamku w Książu. Tego samego wieczoru powtórzono spotkanie, tym razem dla ok. 200 osób- urzędników i personelu zamkowego . Grudzień był także miesiącem, w którym organizowano gwiazdkę dla górników kopalni książęcych. Podczas nich wręczano podarunki i premie gwiazdkowe. Prezenty to żywność (np. po 10 funtów mąki pszennej) i niewielka kwota w gotówce (np. po jednej marce) dla żonatych. Kawalerowie zadowolić się musieli tylko gotówką. Te dary przysługiwały każdemu górnikowi zatrudnionemu co najmniej od roku. W 1900 r. rębacze (Fahrhauer) otrzymali większą gratyfikację pieniężną, po 3.50 marki, zatrudnieni bowiem byli na stałej pensji (fixirte Gehalt), natomiast ci z pensji zmiennej (unfixirte) otrzymali po 1.50 marki. Każdego roku w grudniu premiowano także około 100 górników, wyróżniających się nienaganną pracą, wręczając im książeczki oszczędnościowe z wkładem po 50 marek. Kobiety otrzymujące taki prezent, dostawały wkład o połowę mniejszy. Wynika z tego, że kwoty otrzymywane przez górników nie były zawrotne, mogły jednaj choć trochę podreperować przedświąteczny budżet domowy. Natomiast wkłady na książeczkach były już sumą mającą pewne znaczenie w ogólnych dochodach górniczych. Dla porównania w 1898 r. średni zarobek roczny w kopalniach dolnośląskich wynosił 867 marek dla górników dołowych, 733 marki dla pracowników zatrudnionych na powierzchni, 413 dla kobiet i był nieco wyższy niż w kopalniach górnośląskich.       
 
 
Zimy na początku XX wieku były o wiele mroźniejsze, niż te obecnie. Jedną z nich uwiecznił podczas Bożego Narodzenia 1910 roku, kucharz zamkowy Louis Hardouin
 
 
foto: użyczone / Zamek Książ w Wałbrzychu
Na podstawie „Okolice Wałbrzycha jako teren bezpośredniego oddziaływania rodziny von Hochberg” autorstwa dra Romualda Łuczyńskiego opracował Mateusz Mykytyszyn – Zamek Książ w Wałbrzychu.
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas. 
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
 

Komentarze

jano (30 grudnia 2018 23:26)
Cytuję użytkownika: x
ta cała historia o hochbergach powinna byc raz na zawsze zapomniana i dlaczego polski podatnik ma płacić za renowacje trumien itp.
Dokładnie tak! Kogo to obchodzi. To wszystko to tylko szwabska propaganda.
x (26 grudnia 2018 17:47)
ta cała historia o hochbergach powinna byc raz na zawsze zapomniana i dlaczego polski podatnik ma płacić za renowacje trumien itp.
wyzwalacz (26 grudnia 2018 11:34)
Oczywiście że wyzyskiwacze chcą powrotu na swoje, nawet hojnie płacą różnym fundacjom po to, aby prowadziły umiejętny groomig Polakow , czyli przyzwyczajanie. Nie można doprowadzić do żadnej dwukulturowośći na naszym terenie bo obca kultura to zawsze wstęp do ataku gospodarczego. Już za Kanclerza Bismarcka stosowano tzw. Kuturkampf czyli walkę kulturową. Dokładnie to samo robi ta fundacja, oswaja nas z niemiecką kulturą i byłymi włascicielami nieruchomości, które Powiernictwo Pruskie zarejestrowane w Niemczech przez Erikę Steinbach, chce wytaczać pozwy cywilne o zwroty niemieckich nieruchomości, czyli w tym wypadku wiekszość gruntów i budynków w Wałbrzychu. Czerwona lampka się pali!
!!! (26 grudnia 2018 1:22)
Jeśli będziemy chłonąć historię tych książąt pruskich, to równie dobrze możemy powiedzieć, że nie jesteśmy Polakami. Czy powinni nas interesować żyjący przed stu laty pruscy wyzyskiwacze, żyjący w swych zamkach i pałacach, gnębiący na codzień roboli/proletariat pruski? I jedni i drudzy mieli w d.u.p.i.e Polskę i Polaków, dlatego dziś nie powinniśmy o nich wspominać, bo jedni i drudzy nie są tego warci. Szkoda czasu na zgłębianie, rozpamiętywanie i takie hołdowanie historii ludzi, którzy nie byli Polakami i którzy swym postępowaniem nie wyróżnili się w walce o niepodległość Polski. Dlatego dajcie spokój tym artykułom, bo jeszce ktoś pomyśli, że chcecie powrotu tych wyzyskiwaczy na te ziemie.
Janosik (25 grudnia 2018 22:34)
Daisy wcale nie była rozrzutna z tymi prezentami jak na bogactwo. Była to ze strony przebiegła i bezlitosna gra pozorów. Górnicy na "prezent" dostawali cytuję: "rębacze (Fahrhauer) otrzymali po 3.50 marki, z pensji zmiennej otrzymali po 1.50 marki". 1,54 Mk kosztował 1 kg mięsa wieprzowego, a 1 kg masła 2,45 Mk. Tona węgla w 1901 roku w Zagłębiu Wałbrzyskim kosztowała 10,24 Mk. A płaca za szychtę pod ziemią wynosiła w 1900 r 3,12 Mk. Niezadowolenie pracowników kopalń było powszechne,ponieważ nastąpiła obniżka płac o 10 %. zamiennie za ustanowienie 10 godzinnego dnia pracy. Wskutek obniżki płac Hochberg zaoszczędził 13 000 marek. Wiedzieli zatem Hochbergowie jak "pogłaskać" i wypić krew robotniczą. W zagłębiach wystąpiła zmowa cenowa kapitalistów. A biedni górnicy emigrowali m.in. do Westwali i zagłębia Sarry za wyższymi płacami ( 1,5 raza). Precz z propagandą post hochbergową na polskim Dolnym Śląsku
Biały Orzeł (25 grudnia 2018 10:35)
Dolny Śląsk na zawsze Polski!

Dodaj komentarz

Zamek Książ  |   Boże Narodzenie  |   święta  |   zima  |   księżna Daisy  |   stare zdjęcia  |   historia  |  

Śmiertelny wypadek w Zamku Książ — nie żyje 38-letni mężczyzna

Festiwal Kwiatów - będzie zniżka dla wałbrzyszan

Miarka się przebrała. Francis Han zawieszony

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij