Menu

Kto zadba o budynek?

Wycieki z kanalizacji zalewające piwnice, połamane poręcze i wszechobecna wilgoć - to część problemów z jakimi mierzą się na co dzień mieszkańcy budynku przy ul. Grota Roweckiego 15.

Kto zadba o budynek?
Na zły stan nieruchomości zwróciła naszą uwagę pani Ewelina, która mieszka tu od niedawna.
 
- Żyje się tu bardzo ciężko. Budynek w środku jest porozwalany. Nieraz było to zgłaszane na przykład zniszczona barierka przy schodach ale nie zostało to naprawione. Szczury biegają po korytarzu, nie zostało to zabezpieczone - mówi Ewelina, lokatorka budynku przy ul. Grota Roweckiego 15.
 
 
Kilka dni przed naszym przyjazdem z powodu zapchanej kanalizacji ścieki przelewały się do piwnicy.
 
- Był straszny smród z tej piwnicy na całym korytarzu. Moje dziecko zwymiotowało, skarżyło się na bóle głowy, ja też to odczułam a jestem astmatyczką. To jest nie tylko bardzo uciążliwe ale też niebezpieczne - skarży się Ewelina.
 
 
Po kilku dniach kanalizacja została udrożniona ale nawet w dniu, w którym byliśmy tam obecni fetor wydobywający się z piwnicy nadal był nie do zniesienia. Mieszkańcy skarżą się na opieszałe reakcje zarządcy budynku czyli WTBS-u dlatego skierowaliśmy do zarządu spółki kilka pytań dotyczących ich wiedzy na temat stanu tej nieruchomości, realizowanych prac, interwencji i planowanych modernizacji. Otrzymaliśmy następującą odpowiedź:
 
 
(...) Budynek przy ul. Grota Roweckiego 15 w rozumieniu prawa stanowi Wspólnota Mieszkaniowa i jest zarządzany przez WTBS sp. z.o.o. Stan techniczny ww. budynku określają protokoły przeglądów okresowych, rocznych i pięcioletnich znajdujących się w posiadaniu WTBS.
 
W okresie ostatnich 12 miesięcy wpłynęły do spółki zgłoszenia dotyczące usterek i prac remontowych którymi zajmowano się na bieżąco. Co do planów modernizacyjnych będą one przedmiotem zebrania wspólnoty które odbędzie się w I kwartale 2019 roku. Zostaną przyjęte w formie uchwały wspólnoty mieszkaniowej.
 
 
Rodzi się zatem pytanie czy za zły stan budynku odpowiada zarządca czy sami mieszkańcy, którzy jako wspólnota są właścicielami całej nieruchomości? Jak udało nam się ustalić nie wszyscy lokatorzy w równym stopniu są zatroskani o stan budynku. Często zdarza się, że niektórzy mieszkańcy nie do końca rozumieją na czym polega prawo własności i że dbać należy nie tylko o własne lokum ale też o części wspólne budynku. Z takimi sytuacjami niejednokrotnie spotykamy się w różnych nieruchomościach. W tym przypadku o dalszych losach budynku decydować będzie wspólnota. Sami mieszkańcy będą musieli wybrać czy chcą nadal żyć w takich warunkach czy wziąć na swoje barki niemałe koszty poważnego remontu. A zarządca? Jeśli mieszkańcy nie są zadowoleni ze świadczonych usług mogą podjąć decyzję o wyborze nowego.
 
plr
foto: P.Tokarski
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Kolo kolo (5 czerwca 2019 3:26)
Cytuję użytkownika: Tom
c.d. W takim wypadku należy przeanalizować rozliczenia roczne i w przypadku stwierdzenia braku wpłat na fundusz remontowy jeśli jest uchwalony, skierować do dłużnika wezwanie do zapłaty należnych składek...
Sama patologia tam mieszka za wyjątkiem kilku osób
Tom (1 stycznia 2019 20:40)
c.d. W takim wypadku należy przeanalizować rozliczenia roczne i w przypadku stwierdzenia braku wpłat na fundusz remontowy jeśli jest uchwalony, skierować do dłużnika wezwanie do zapłaty należnych składek...
Tom (1 stycznia 2019 20:37)
Największy problem tkwi w braku wiedzy najemców i właścicieli lokali zarówno o ich prawach jak i obowiązkach we wspólnotach. O ile najemca generalnie jest zobowiązany do opłaty czynszu, o tyle właściciele lokali we wspólnotach mają już dużo większą moc sprawczą i mają decydujący wpływ nie tylko na kształt podejmowanych uchwał ale w bardzo dużym uproszczeniu odpowiadają za stan części wspólnych budynku. W tym wypadku, na pierwszy rzut oka mamy do czynienia z dużą wspólnotą mieszkaniową (powyżej 7 lokali) więc z doświadczenia podpowiem, iż warto zajrzeć do umowy o zarządzanie (administrowanie) i określić czy w budynku jest ustalony fundusz remontowy. Jeśli go nie ma to warto taki fundusz uchwalić, natomiast jak to zwykle bywa najciemniej zawsze pod latarnią. Bardzo często fundusz jest uchwalony, ale w uchwale widnieje zapis niezgodny z prawem, mówiący iż niektórzy właściciele nie odprowadzają comiesięcznych zaliczek, a jedynie dokładają się w przypadku jakichkolwiek inwestycji. W takim
Zbigniew (31 grudnia 2018 10:00)
Sposób na najemców, którzy nie widzą związku wysokości ich czynszu płaconego WTBS a pracami remontowymi, jest prosty. Wzrastają koszty napraw, wzrastają czynsze. Maleją koszty napraw, maleją czynsze. WTBS jako właściciel wynajmowanych mieszkań jest członkiem wspólnoty mieszkaniowej, co oznacza, że proporcjonalnie do swojego udziału wpłaca zaliczki na koszty zarządu i fundusz remontowy i to musi mu się opłacać. Warto wiedzieć, że WTBS występuje tu w trzech rolach: właściciela wynajmowanych mieszkań, zarządcy tych mieszkań oraz administratora budynku. Jeśli w ocenie pozostałych członków wspólnoty WTBS nie wywiązuje się należycie z roli administratora, któremu wspólnota płaci comiesięczne wynagrodzenie to wspólnota zawsze może go zmienić na innego lepszego, któremu będzie się chciało. Jak tego dokonać podpowiem pod nr tel. 608610056
Lola (30 grudnia 2018 16:10)
Cd. Wszystko robimy na kredyt .Dzisiaj mamy przed sobą spłacanie przez najbliższe 20 lat kredytu za ocieplenie i wykonanie elewacji .Zawsze ustalamy kapinkę wyższe wpłaty na fundusz remontowy ,żeby mieć minimalne zabezpieczenie na wypadek nieprzewidzianej awarii .Co do kanalizacji ,to nie zapycha się sama ,zapychają ją lokatorzy ,wrzucając do toalety zapychające ją odpady :(
Lola (30 grudnia 2018 16:06)
Cytuję użytkownika: Xyz
Cytuję użytkownika: Lola
Cytuję użytkownika: Xyz
Część mieszkań jest nie wykupiona i ich właścicielem jest WTBS - jak zamieszkujący te mieszkania mają wziąć koszty remontu na swoje barki? Czynsze pobierane przez WTBS również do najniższych nie należą - więc może te pieniądze można częściowo przeznaczyć na remont. WTBS nie świadczy innych usług za te pieniądze, nie ma np osoby sprzątającej. Nawet o zwykłą wymianę żarówki trzeba się upominać.
Wszyscy płacą składkę na fundusz remontowy .O wysokości tej składki decyduje wspólnota .Myślę ,że w tym budynku z zazdrością patrzą na sąsiednie budynki ,wyremontowane od dachu począwszy i w tym roku ocieplone .Ale nic za darmo ,wszyscy siedzimy w kredytach wziętych na ten cel i raty kredytu obliczone są tak ,żeby miesięczne wpływy mogły zagwarantować spłatę .Problem mają wspólnoty ,mające niepłacących lokatorów .Fundusz remontowy jest naliczany niezależnie od czynszu .Nie ma znaczenia ,czy się wykupiło mieszkanie czy nie .Tam widać lokatorzy ,demolujący części wspólne i przez tępotę zatykający kanalizację ,nie mają świadomości ,że wszystkie interwencje naprawcze ,łącznie z wkręceniem nowej żarówki ,pokrywa się z ich funduszu remontowego .
Dlatego mowa o częściowym wykorzystaniu środków z czynszu, czyli funduszu. Myślę, ze mieszkańcy 15 nikomu nie zazdroszczą remontu elewacji - z funduszy europejskich - a mówienie o tępocie mieszkańców chyba do najgrzeczniejszych nie należy. WTBS nie dba o budynek bez względu na to kto w nim mieszka, a podstawowe elementy jak oświetlenie, zamurowanie otworów z kablami po naprawach elektryki jest w stanie opłacić z funduszu. Wykonawcy są jednak wybierani metoda najtańszej usługi, a odbioru po wykonaniu prac nikt nie dokonuje. Nie ma co bronić WTBS - nadal twierdzę, że czynsz jest astronomicznie wysoki w stosunku do tego co oferuje zarządca. Może należałoby zmniejszyć czynsz, a przeznaczyć pieniądze na fundusz. Tego się pewnie nie dowiemy. Wszystkiego dobrego w nowym roku!
Czynsz a fundusz remontowy to dwie różna sprawy ,rozliczane odrębnie !Czynsz zawiera opłatę za zarząd ,za kominiarza ,opłaty za wodę ,za wywóz śmieci i koszt eksploatacyjne części wspólnych.Fundusz remontowy ,to pieniądze przeznaczone na remonty części wspólnych ,remonty klatek schodowych ,dachu ,wymiana okien i drzwi ,elewacje ,piony wspólne .O wykorzystaniu tego funduszu decyduje wspólnota ,nie sam WTBS !Jeżeli większość nie wykupiła mieszkań to za nich decyzję podejmuje WTBS,jeżeli większość wykupiła to oni mają głos decydujący .Jeżeli ten budynek jest w tak opłakanym stanie ,to znaczy ,że wspólnota nie wnioskuje o remonty na zebraniach wspólnoty ,które raz do roku się odbywają .Ja w swoim bloku obserwuję ,że na spotkania wspólnoty przychodzi 3-4 właścicieli ,reszta zgłasza brak zainteresowania ,lub podporządkowuje się decyzją jakie zapadły na spotkaniu .Od 30 lat ratujemy krok po kroku budynek ,zaczęliśmy od remontu dachu ,wymiany okien na klatce schodowej ,drzwi wejściowych itd.
Xyz (30 grudnia 2018 15:40)
Cytuję użytkownika: Lola
Cytuję użytkownika: Xyz
Część mieszkań jest nie wykupiona i ich właścicielem jest WTBS - jak zamieszkujący te mieszkania mają wziąć koszty remontu na swoje barki? Czynsze pobierane przez WTBS również do najniższych nie należą - więc może te pieniądze można częściowo przeznaczyć na remont. WTBS nie świadczy innych usług za te pieniądze, nie ma np osoby sprzątającej. Nawet o zwykłą wymianę żarówki trzeba się upominać.
Wszyscy płacą składkę na fundusz remontowy .O wysokości tej składki decyduje wspólnota .Myślę ,że w tym budynku z zazdrością patrzą na sąsiednie budynki ,wyremontowane od dachu począwszy i w tym roku ocieplone .Ale nic za darmo ,wszyscy siedzimy w kredytach wziętych na ten cel i raty kredytu obliczone są tak ,żeby miesięczne wpływy mogły zagwarantować spłatę .Problem mają wspólnoty ,mające niepłacących lokatorów .Fundusz remontowy jest naliczany niezależnie od czynszu .Nie ma znaczenia ,czy się wykupiło mieszkanie czy nie .Tam widać lokatorzy ,demolujący części wspólne i przez tępotę zatykający kanalizację ,nie mają świadomości ,że wszystkie interwencje naprawcze ,łącznie z wkręceniem nowej żarówki ,pokrywa się z ich funduszu remontowego .
Dlatego mowa o częściowym wykorzystaniu środków z czynszu, czyli funduszu. Myślę, ze mieszkańcy 15 nikomu nie zazdroszczą remontu elewacji - z funduszy europejskich - a mówienie o tępocie mieszkańców chyba do najgrzeczniejszych nie należy. WTBS nie dba o budynek bez względu na to kto w nim mieszka, a podstawowe elementy jak oświetlenie, zamurowanie otworów z kablami po naprawach elektryki jest w stanie opłacić z funduszu. Wykonawcy są jednak wybierani metoda najtańszej usługi, a odbioru po wykonaniu prac nikt nie dokonuje. Nie ma co bronić WTBS - nadal twierdzę, że czynsz jest astronomicznie wysoki w stosunku do tego co oferuje zarządca. Może należałoby zmniejszyć czynsz, a przeznaczyć pieniądze na fundusz. Tego się pewnie nie dowiemy. Wszystkiego dobrego w nowym roku!
Lola (30 grudnia 2018 8:59)
Cytuję użytkownika: Xyz
Część mieszkań jest nie wykupiona i ich właścicielem jest WTBS - jak zamieszkujący te mieszkania mają wziąć koszty remontu na swoje barki? Czynsze pobierane przez WTBS również do najniższych nie należą - więc może te pieniądze można częściowo przeznaczyć na remont. WTBS nie świadczy innych usług za te pieniądze, nie ma np osoby sprzątającej. Nawet o zwykłą wymianę żarówki trzeba się upominać.
Wszyscy płacą składkę na fundusz remontowy .O wysokości tej składki decyduje wspólnota .Myślę ,że w tym budynku z zazdrością patrzą na sąsiednie budynki ,wyremontowane od dachu począwszy i w tym roku ocieplone .Ale nic za darmo ,wszyscy siedzimy w kredytach wziętych na ten cel i raty kredytu obliczone są tak ,żeby miesięczne wpływy mogły zagwarantować spłatę .Problem mają wspólnoty ,mające niepłacących lokatorów .Fundusz remontowy jest naliczany niezależnie od czynszu .Nie ma znaczenia ,czy się wykupiło mieszkanie czy nie .Tam widać lokatorzy ,demolujący części wspólne i przez tępotę zatykający kanalizację ,nie mają świadomości ,że wszystkie interwencje naprawcze ,łącznie z wkręceniem nowej żarówki ,pokrywa się z ich funduszu remontowego .
Xyz (29 grudnia 2018 21:10)
Część mieszkań jest nie wykupiona i ich właścicielem jest WTBS - jak zamieszkujący te mieszkania mają wziąć koszty remontu na swoje barki? Czynsze pobierane przez WTBS również do najniższych nie należą - więc może te pieniądze można częściowo przeznaczyć na remont. WTBS nie świadczy innych usług za te pieniądze, nie ma np osoby sprzątającej. Nawet o zwykłą wymianę żarówki trzeba się upominać.

Dodaj komentarz

wtbs  |   nieruchomość  |   budynek  |   zaniedbany  |   wspólnota  |   grota roweckiego  |  

Kiepska kondycja finansowa Wałbrzycha wg. rankingu Wspólnoty

Przebudowują kamienicę przy ul. Kościelnej

Zaginiona biblioteka Zamku Książ

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij