Menu

500 zł za nieodśnieżony samochód

Pięćset złotych - taki mandat zapłacisz za nieodśnieżony samochód. Policja wypisze też mandat za brudne lub zalepione śniegiem reflektory czy tablice rejestracyjne.

500 zł za nieodśnieżony samochód
Niedokładnie odśnieżony samochód
 
Zgodnie z art. 66 ustawy prawo o ruchu drogowym pojazd, który uczestniczy w ruchu musi być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu oraz nie narażało kogokolwiek na szkodę.
 
Kierowca musi mieć zapewnione odpowiedni pole widzenia. Odśnieżone, oczyszczone z lodu i innych zabrudzeń muszą być więc przynajmniej szyby w przednich drzwiach, szyba czołowa a także lusterka. Oczywiście najlepiej, żeby wszystkie takie były, to tylko i wyłącznie poprawi nasze bezpieczeństwo.
 
 
Zabrudzone i oblepione śniegiem nie mogą być też przednie i tylne reflektory, tablice rejestracyjne, czy kierunkowskazy. Śnieg nie może zalegać również na dachu samochodu, przedniej masce, czy pokrywie bagażnika. Może stwarzać on zagrożenie dla innych kierowców. Może spaść na szybę samochodu jadącego za nami lub osunąć się na naszą szybę podczas hamowania.
 
 
Postój z włączonym silnikiem
 
Zabroniony jest postój na terenie zabudowanym, nie wynikający z przepisów ruchu drogowego, trwający więcej niż jedną minutę. Silnik może być uruchomiony tylko podczas odgarniania śniegu z samochodu.
 
Natomiast gdy podczas dłuższego postoju cały czas grzejemy się silnikiem albo zostawiamy auto na chodzie i oddalamy się, wówczas zgodnie z art. 60 kodeksu drogowego policjant może nas za to ukarać. Kierowca nie może także powodować uciążliwości związanych z nadmierną emisją dwutlenku węgla lub hałasem.
 
 
Przepis zabrania także pozostawiania auta z włączonym silnikiem w obrębie obszaru zabudowanego.
 
 
Ile grozi za powyższe przewinienia?
 
- nieodśnieżony samochód: 20-500 złotych, 6 punktów karnych
- nieoczyszczone szyby i lusterka: 20-500 złotych
- nieczytelne tablice rejestracyjne: 200 złotych, 3 punkty karne
- włączony silnik w zaparkowanym aucie w terenie zabudowanym: 100 złotych
 
opr.plr
foto: pixabay
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Zadumany (4 stycznia 2019 23:43)
Po co tacy kierowcy niedzielni i letni wyjrzdżajà podczas opadów śniegu ? Gdzie policja ? tworzacych zamieszanie na ulicach i niepotrzebne korki ,boisz sie zostaw auto i jedz komunikacjà miejsks albo taxi nie blokuj drogi
Krzysiek (4 stycznia 2019 5:39)
Wczoraj widziałem miszcza w srebrnym bmw, łysy przed 40-stką w kompletnie zasypanym aucie, nawet świateł nie było widać. Jeżdżą skrajnie nieodpowiedzialni ludzie niestety po naszych drogach i stwarzają niebezpieczeństwo dla nas i naszych bliskich niestety. Nie pozdrawiam Łysego z bmw
zbigi (3 stycznia 2019 21:03)
Czarny Supreb ciągle na kogoś czeka z włączonym silnikiem.
Żmija (3 stycznia 2019 20:18)
A jakie kary dla "miszczuf" jeżdżących na pseudo lampkach (paskach ledowych) zamiast świateł mijania? Równie dobrze mogliby te paseczki mieć wyłączone.
Mandat (3 stycznia 2019 13:42)
Cytuję użytkownika: śnieżka
A jakie kary dla "miszczów" jeżdżących w czasie opadów na światłach dziennych ?
Generalnie popełniają wykroczenie, niewłączanie przez kierującego pojazdem wymaganych świateł w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza - 200zł, art. 30 §1 pkt. 1 u.p.o.r.d. Słuszna uwaga, apel do kierowców na "dziennych" by czasami się zastanowili, bo podczas opadów nie jeden raz mijałem się z takim kierowcą, ledwo go widząc znad przeciwka...
eugeniusz (3 stycznia 2019 11:18)
A jakie kary dla ciot jeżdżących 30km/h bo spadło 2cm śniegu, kiedy spokojnie można jechać 70 ?
śnieżka (3 stycznia 2019 10:46)
A jakie kary dla "miszczów" jeżdżących w czasie opadów na światłach dziennych ?

Dodaj komentarz

policja  |   śnieg  |   zima  |   zaśnieżony  |   samochód  |   mandat  |   punkty karne  |   odśnieżanie  |  

Pędził prawie 200 km/h. Nie przyjął mandatu

Wałbrzych: oszukali seniorkę - straciła 120 tys. zł

Pijana matka: prawie 3 promile. Tłumaczyła to... nadciśnieniem

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij