Bolko II Świdnicki na złoconej monecie
Świdnica wydała okolicznościową monetę z wizerunkiem księcia Bolka II Świdnickiego zwanego Małym. Niebawem wydana zostanie kolejna moneta - z wizerunkiem Anny Świdnickiej.
 
Inspiracją do wydania okolicznościowej monety z wizerunkiem księcia Bolka II Świdnickiego była przypadająca na 2018 rok 650. rocznica śmierci świdnickiego księcia i jej obchody zorganizowane w dawnej stolicy Księstwa  Świdnicko-Jaworskiego, a także opracowywana przez Referat Turystyki Urzędu Miejskiego koncepcja transgranicznej trasy turystycznej poświęconej Bolkowi II Małemu i Piastom Świdnickim. 
 
Na awersie monety umieszczono wizerunek Bolka II Świdnickiego wraz z napisem „Bolko II Świdnicki. Książę Piastowski 1310-1368, rewers zaś przedstawia herb używany przez świdnickiego księcia. Monety wykonywane są z zachowaniem tradycyjnych metod menniczych – stemple grawerowane ręcznie, monety wybijane tłokami menniczymi.- Jest to nowy produkt regionalny, który dołączył do uzupełnianej systematycznie kolekcji numizmatów związanych z Piastami Świdnickimi. Moneta z wizerunkiem Bolka II Świdnickiego, władcy, uznawanego przez historię za bardzo sprytnego polityka i dyplomatę, będzie również interesującą pamiątką dla fanów serialu „Korona Królów”, w którym świdnicki książę wraz z żoną Agnieszką, małą bratanicą Anną – późniejszą cesarzową rzymską oraz swoim dworem pojawia się bardzo często – mówi kierownik Referatu Turystyki Urzędu Miejskiego w Świdnicy, Sylwia Osojca-Kozłowska. 
 
Monetę można kupić w punkcie Informacji Turystycznej w świdnickim rynku (cena 5 złotych). W Informacji Turystycznej można też kupić pamiątkowe floreny wybijane w Świdnicy za czasów Bolka II Świdnickiego (8 zł.)  Moneta ta jest kopią florena książęcego z Mennicy w Świdnicy (z około 1351roku). Jej awers zawiera stylizowany kwiat Lilli BOLCO DVX SWYD(nitz), a na rewersie umieszczona jest postać świętego Jana, S(anctus) IOHANNES B. Sprzedaż okolicznościowego florena prowadzi także świdnickie Muzeum Dawnego Kupiectwa, do którego warto zajrzeć - na jednej z wystaw stałych można obejrzeć oryginał tej monety oraz inne eksponaty dotyczące Bolka II Świdnickiego i jego czasów.
 
Do kolekcji numizmatów związanych z Piastami Świdnickimi dojdzie niebawem jeszcze jedna moneta - z wizerunkiem Anny Świdnickiej,  która ma zostać wyemitowana z okazji przypadającego na 2019 rok jubileuszu 680. urodzin świdnickiej księżniczki. Ma  być ona gotowa w czerwcu.

 
opr. kama
foto: użyczone


Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
 
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno