I liga koszykarzy: Pogoń Prudnik - Górnik Trans.eu 87:88

Od mocnego uderzenia koszykarze Górnika Trans.eu rozpoczęli Nowy Rok. W pierwszym meczu rundy rewanżowej wałbrzyszanie pokonali na wyjeździe Pogoń Prudnik 88:87. Bohaterem spotkania okazał się Bartłomiej Ratajczak, który równo z końcową syreną trafił z dystansu, dzięki czemu przechylił szalę zwycięstwa na stronę gości. Udanie zaprezentował się również debiutujący w biało-niebieskich barwach Grzegorz Małecki, który zanotował 17 punktów.

Początek pojedynku stał pod znakiem wyrównanej walki  - w pierwszych minutach obie drużyny zanotowały kilka celnych rzutów za 3 punkty, a wynik oscylował wokół remisu. Dobrze w naszych szeregach prezentował się niezwykle doświadczony, choć debiutujący w biało-niebieskich barwach Grzegorz Małecki, który w inauguracyjnej ćwiartce zdobył 6 punktów.

Druga kwarta miała zdecydowanie odmienny przebieg, gdyż w przeciągu zaledwie 180 sekund rywal odskoczył na 7 "oczek" (32:25). Przerwa na żądanie trenera Marcina Radomskiego nie przyniosła zmiany stylu gry wałbrzyszan, którzy jedynie obserwowali, jak miejscowi powiększają przewagę. Do przerwy nie mieliśmy powodów do radości, gdyż na półmetku rywalizacji wałbrzyszanie przegrywali 38:53.

Po zmianie stron nasi rozpoczęli pogoń za Prudnikiem. Skuteczną pogoń, należy dodać, gdyż w 23 minucie przeciwnik wygrywał zaledwie 53:46. Niestety, po początkowych problemach w kolejnych fragmentach gospodarze zaczęli ponownie realizować tak udany dla nich wcześniejszy scenariusz. W rezultacie tuż przed końcem trzeciej ćwiartki miejscowi wygrywali 72:56, aby po 30 minutach prowadzić 72:61. Ostatnia kwarta przez niemal połowę czasu toczyła się pod dyktando rywala - w 34 minucie było 81:68 dla Pogoni. Wtedy jednak o swoich nietuzinkowych umiejętnościach przypomniał kapitan biało-niebieskich. Po akcji Rafała Glapińskiego 2+1 punkty zdobył również Bartłomiej Ratajczak, dzięki czemu nasi przegrywali jedynie 73:81. Rozpędzeni Górnicy poszli za ciosem i wkrótce za sprawą świetnej postawy pod koszem Piotra Niedźwiedzkiego, a także skutecznych akcji wspomnianych Glapińskiego oraz Ratajczaka, w 39 minucie zmniejszyli stratę do 4 punktów (83:87). Na tym zresztą nie poprzestali, gdyż chwilę później "Glapa" trafił  z półdystansu (85:87), podczas gdy zdenerwowani gospodarze seryjnie marnowali swoje okazje. Co prawda w ostatniej akcji meczu Glapiński nie zdołał oddać celnego rzutu, ale piłkę zebrał Ratajczak, który mimo ataku dwóch przeciwników idealnie przymierzył  zza linii 6.75 m i po chwili utonął w ramionach kolegów oraz licznie zgromadzonych w hali Obuwnika kibiców Górnika.

I liga koszykarzy
XVI kolejka
Pogoń Prudnik - Górnik Trans.eu Wałbrzych 87:88 (22:21, 31:17, 19:23, 15:27)
Górnik Trans.eu: Niedźwiedzki 23, Glapiński 17, Małecki 17, Ratajczak 13, Kruszczyński 7, Durski 5, Wróbel 3, Spała 2, Krzywdziński 1, Der. Trener: Marcin Radomski

Pozostałe wyniki:
Enea Astoria Bydgoszcz - KS Księżak Syntex Łowicz 100:73, STK Czarni Słupsk - AZS AGH Kraków 85:73, Polfarmex Kutno - FutureNet Śląsk Wrocław 63:90, Rawlplug Sokół Łańcut - GKS Tychy 89:97, Elektrobud-Investment ZB Pruszków - Jamalex Polonia 1912 Leszno (niedziela, godz. 17), Energa Kotwica Kołobrzeg - Biofarm Basket Poznań (niedziela, godz. 17), SKK Siedlce - WKK Wrocław (niedziela, godz. 19.30)