Na jakim etapie jest odbudowa Zakładu Przyrodoleczniczego?

Trwa odbudowa Zakładu Przyrodoleczniczego w Szczawnie-Zdroju. W tym roku zaplanowano między innymi remont dachu. Wyremontowany obiekt będzie nieco inny niż przed pożarem - ma tu powstać między innymi basen rehabilitacyjny.

 
Przypomnijmy, budynek spłonął na początku marca ubiegłego roku. Zniszczeniu uległa niemal cała infrastruktura w tym m.in. w tym jaskinia solno-jodowa i komora hiperbaryczna. Odbudowę rozpoczęto w zeszłoroczne wakacje.
 
 - Zakończyliśmy pierwszy etap ratunkowy, czyli wylaliśmy stropy nad poziomem parteru, co zabezpieczyło budynek na czas zimy. Mamy już pozwolenie na budowę więźby dachowej. Złożyliśmy też wniosek do Generalnego Konserwatora Zabytków o możliwość dotacji tego zadania, bo obiekt jest wpisany do rejestru zabytków. Gdy otrzymamy informację co do przyznanego dofinansowania, wtedy podejmiemy decyzję w jakim tempie i zakresie ten program kontynuować. Czekamy też na decyzje właściciela dotyczące ewentualnej dopłaty właścicielskiej do kapitału spółki, bo tylko w ten sposób możemy korzystać ze wsparcia właściciela  - mówi prezes Uzdrowiska Szczawno-Jedlina Paweł Skrzywanek.
 
To jak szybko zostaną zrealizowane planowane prace zależy przede wszystkim od tego czy uda się pozyskać środki na ten cel.
 
- Będziemy się też starali o środki z rezerwy Prezesa Rady Ministrów, która jest uruchamiana w nadzwyczajnych sytuacjach. Pożar był nadzwyczajną sytuacją. W roku 2018 nasz wniosek w tym zakresie nie uzyskał akceptacji, ale nie ma przeciwwskazań żeby go w tym roku ponowić – wyjaśnia prezes Uzdrowiska.
 
Wyremontowany Zakład Przyrodoleczniczy ma wyglądać nieco inaczej niż przed pożarem. Przede wszystkim pojawi się basen.
 
- Zgodnie z wymogami wynikającymi z przepisów medycznych, które ustanawia Minister Zdrowia, w takim obiekcie musi się znaleźć basen rehabilitacyjny. Zarówno w Szczawnie, jak i w Jedlinie, nigdy nie było basenów w obiektach uzdrowiskowych, a to wymóg który muszę zrealizować i muszę mieć na to pieniądze. Muszą też powstać nowoczesne szatnie, obiekt musi być dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Musi być to wentylacja i klimatyzacja, a tych rzeczy wcześniej nie było - mówi Paweł Skrzywanek.
 
Wyburzenia prowadzone wewnątrz obiektu pozwolą na przywrócenie mu dawnej funkcji – typowo medycznej. Pomieszczenia administracyjne nie zostaną umieszczone, jak dotąd, na terenie obiektu i będą mieściły się w dawnej pralni.
 
wb
foto:walbrzych24.com
 
 
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
 

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno