Parkowe wrota do Książa w nowym świetle

Brama Lubiechowska w parku okalającym Zamek Książ w Wałbrzychu jest od nowego roku pięknie iluminowana. Jedna z trzech historycznych bram prowadzących do zamku znajduje się przy Alei Rodziny Hochbergów i została odrestaurowana w 2017 roku. 

Za sprawą rodu Hochbergów, który władał zamkiem przez ponad 400 lat, w książańskim otoczeniu znajduje się dzisiaj wspaniała architektura parkowa, w której szczególną rolę odgrywają trzy bramy witające przybyłych tu gości. Dwie z nich, położone blisko zamku, znajdują się w kompleksie Książ i są pod zarządem spółki Zamek Książ w Wałbrzychu.
 
Pod koniec 2015 r. renowacji została poddana pierwsza z nich - wykonana z piaskowca brama wjazdowa do kompleksu przy skrzyżowaniu ulic Jeździeckiej i Piastów Śląskich. W październiku 2017 roku zostały zakończone kompleksowe prace konserwatorskie prowadzone przy drugiej bramie od strony Alei Rodziny Hochbergów i Mauzoleum, która wita turystów pieszych spacerujących ze strony Wałbrzycha lub żegna tych, którzy udają się spacerem do książęcej Palmiarni.  
 
Brama Lubiechowska powstała na początku XX wieku podczas wielkiej przebudowy Zamku Książ, przeprowadzonej z inicjatywy księcia Jana Henryka XV . Wykonano ją w 1909 roku w pracowni wałbrzyskiego kowala Kurta Fiebiga jako obiekt w stylu neobarokowym. Nigdy nie pełniła swojej roli w sposób dosłowny – park nie był otoczony murem czy płotem. 
 
Swoim wyglądem nawiązuje do barokowych bram prowadzących do pałacu w Wersalu. Jej zwieńczenie stanowi korona książąt von Pless.
 
Ozdobna brama od strony Wałbrzycha  jest flankowana dwoma ośmiobocznymi filarami, zwieńczonymi gzymsami i dekoracją rzeźbiarską przedstawiającą wazy wypełnione kwiatami i owocami, podtrzymywanymi przez putta siedzące na wolutach z liśćmi akantu wraz z rzeźbami sfinksów- pół kobiet, pół lwów.
 
Filary są ceglane z okładziną w formie bonii z piaskowca. Przed filarami znajduje się wygięty łukowo murek- palisada z ozdobną kratownicą w narożu, zakończony postumentem rzeźby-hybrydy. Między ośmiobocznymi filarami osadzona jest kuta, ażurowa, prostokątna dwuskrzydłowa brama z ramą, zamkniętą łamanym łukiem ze zwieńczeniem, które uszkodzone zostało na pocz. XXI w. przez wichury.
 
Ułamane części był złożone w pomieszczeniach gospodarczych, tak samo jak jeden z putt (w sztuce motyw nagiego chłopca/aniołka), którego próbowano ukraść w latach 90.
Brama, niszczona zębem czasu i dewastacjami od lat 80. XX w., doczekała się renowacji i została atrakcyjnie oświetlona. Powróciły zdobienia, które składowano i odtworzone zostały elementy, których odzyskać się nie udało.
 
Dziś wraz z sąsiadującym, odrestaurowanym w 2015 Mauzoleum Hochbergów stanowi jeden z piękniejszych zakątków książańskiego parku. 
 
 
foto i info: użyczone
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas. 
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno