Tunel pod Wołowcem nie będzie atrakcją turystyczną

Nieczynny tunel pod Wołowcem nie doczeka się drugiego życia. Jeden z najdłuższych tuneli kolejowych w Polsce nie będzie atrakcją turystyczną.

Tunel jest jednym z dwóch, przebiegających pod górą Mały Wołowiec. Jeden z tuneli jest czynny, jest na trasie kolejowej Wałbrzych – Nowa Ruda – Kłodzko. Drugi nie jest używany od lat i kolej nie wyraża zgody na jego zaadaptowanie dla celów turystycznych, ze względu na zagrożenie dla przebywających w nim osób.
 
Działający tunel powstał w XIX wieku po to, by transportować nim węgiel z wałbrzyskich kopalń na wschód. Drugi tunel powstał w wyniku zwiększenia z biegiem lat ruchu. Został zamknięty ze względu na szkody górnicze.
 
Jak informuje portal nettg.pl w rozmowie z Bohdanem Ząbkiem z PKP PLK nie jest przewidziane odtworzenie toru w drugiej nitce tunelu pod Małym Wołowcem. Kolej nie jest też skłonna zgodzić się na przekazanie nieczynnego tunelu do innych celów. W dawnych planach było zaadaptowanie go na cele muzealno - turystyczne.
 
- Nie doszło do sfinalizowania użyczenia tunelu do celów muzealno–turystycznych ze względów bezpieczeństwa, które muszą być spełnione ze względu na prowadzony ruch po sąsiednim torze - wyjaśnia Bohdan Ząbek z PKP PLK.

 

red

foto: wikipedia
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
 
 
 
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno