Więcej na sport i zabytki - korekty budżetu

Zaledwie dwa tygodnie temu wałbrzyscy radni uchwalali budżet na rok 2019 a na pierwszej styczniowej sesji musieli wprowadzać w nim zmiany. Większość korekt dotyczy przesunięć środków na realizację ważnych zadań.

Po stronie dochodów przybyło ponad 5 milionów złotych na szeroki projekt związany z budową centrum przesiadkowego na Placu Solidarności i wdrożeniem ITS-u. Jest to związane z przyznaną dotacją w ramach środków Aglomeracji Wałbrzyskiej.
 
- Chodzi o projekt ograniczenia niskiej emisji. Dawny Plac na Rozdrożu został już wyremotnowany z tych środków, praktycznie zakończona została adaptacja kamienicy "Pod Kotiwcą" na potrzeby centrum monitorowania przestrzeni publicznej i transportu. Ta dotacja została ujęta w tegorocznym budżecie. Projekt jest praktycznie zakończony i mam nadzieję, że jeszcze w styczniu zaprezentujemy w pełni jego efekty - mówi Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
 
W budżecie znalazły się również środki w wysokości ponad 480 tys. zł. na dokończenie adaptacji budynku dawnego Gimnazjum nr 1 przy ul. Limanowskiego na potrzeby Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5.
 
- W tym budynku jeszcze jesienią pilnie uruchamialiśmy nowe oddziały przedszkolne, które wypełniają potrzeby dla Śródmieścia. Są dzielnice, w których te potrzeby są w pełni zaspokojone ale na przykład na Podzamczu czy w Śródmieściu nadal brakuje miejsc w przedszkolach publicznych. Choć funkcjonują też placówki niepubliczne rodzice często wybierają placówki miejskie, nie tylko dlatego że są tańsze - twierdzi Roman Szełemej.
 
Dokładnie 300 tysięcy złotych przeznaczone w tym roku zostanie na dotacje celowe na prace remontowe i konserwatorskie obiektów zabytkowych. O te środki będą mogły się starać podmioty realizujące prace w tym zakresie.
 
- To są w większości, choć nie zawsze wnioski parafii wabrzyskich, które na ogół są dysponentem obiektów zabytkowych. Z tego co wiem komisja ds. funduszu renowacji zabytków dokonała pewnego podsumowania i analizujemy kolejne wnioski, które zostały do nas skierowane - mówi Szełemej.
 
Taka sama kwota została przeznaczona na zadania z zakresu kultury fizycznej w ramach otwartego konkursu ofert. O te fundusze będą mogły zabiegać lokalne kluby sportowe.
 
Radnych podczas sesji zaniepokoiły zapisy w budżecie związane ze zmniejszeniem wydatków na zadania oświatowe w kwocie ponad 2,2 mln zł ale jak uspokajała skarbnik miejska wynika to z przesunięć środków w ramach różnych kategorii i oznacza jedynie uporządkowanie spraw księgowych.
 
Po zmianach w budżecie po stronie dochodów zapisano kwotę 740 295 966 zł a po stronie wydatków 786 591 954 zł. Deficyt się nie zmienił i nadal pozostaje na poziomie 46 295 958 zł.
 
plr
foto: P.Tokarski
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno