Świdnica oddała hołd Adamowiczowi

Około 300 osób w Świdnicy oddało hołd zamordowanemu prezydentowi Gdańska, Pawłowi Adamowiczowi.  W świdnickim Rynku, pod pomnikiem św. Trójcy ustawiono portret zabitego prezydenta, a mieszkańcy ustawiali dziesiątki zniczy. W krótkich słowach Pawła Adamowicza wspomniała prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska. Ale powiedziała nie tylko o tym. 

- Ta śmierć powinna skłonić nas do tego, by bardzo mocno przemyśleć to, co się stało. Żeby zastanowić się nad tym, jakim językiem do siebie przemawiamy. Żeby pomyśleć o tym, co nieraz bezmyślnie, a nieraz z premedytacją wpisujemy w Internecie. By pomyśleć nad tym, jakich słów do siebie nawzajem używamy. Bo były tylko słowa, a na końcu pojawił się nóż. Oby pierwszy i ostatni - mówiła prezydent Świdnicy, Beata Moskal - Słaniewska. 
 
Beata Moskal-Słaniewska wspominała Adamowicza jako świetnego samorządowca, pracowitego gospodarza miasta, człowieka trochę nieśmiałego, ale zawsze będącego wśród ludzi - z życzliwością i uśmiechem. Mówiła o żalu, jaki ogarnął tych, którzy czują stratę. Przede wszystkim o najbliższych, a na drugim miejscu - o mieszkańcach Gdańska, którym Paweł Adamowicz zarządzał 21 lat. 
 
Prezydent Świdnicy wspomniała także o szczególnych okolicznościach tej śmierci. 
 
- Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy nie może na tej śmierci ucierpieć. Myślę, że będziemy się solidaryzować z Jurkiem Owsiakiem i z tym, co robi od wielu lat. Nie pozwolimy mu tak łatwo odejść. 
Członkowie świdnickiego sztabu rozdali zgromadzonym serduszka WOŚP. Takie same, jak co roku. I taki też symbol ozdobił portret Prezydenta Gdańska. - mówi prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska.  
 
Krótką i przejmującą modlitwę odmówił obecny na spotkaniu biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego Waldemar Pytel. Wcześniej jednak skomentował to straszne wydarzenie, jakim było zabójstwo prezydenta Gdańska. 
 
- Żadne słowo nie jest w stanie wyrazić tego, co się stało. I najlepszym słowem będzie milczenie. To jest tragedia rodziny, to jest tragedia tego człowieka, to jest tragedia tego miasta, to jest tragedia tego kraju... Jedyną stosowną rzeczą jest solidarność nas, zwykłych ludzi. I to jest moment do głębokiego przemyślenia. Bo my tu zostaliśmy i wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za to, co będzie. Warto w chwili ciszy, tej najgłębszej, modlitewnej, skierować nasze myśli do tego, który jest wszechmogący.  - mówi biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego Waldemar Pytel.
 
 
info i foto:użyczone
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno