Zamek Książ: ponad pół mln turystów w 2018 roku
- Rok 2018 w Zamku Książ to rok rekordów - mówi prezes zamku Anna Żabska. Perłę Wałbrzycha i palmiarnię odwiedziło łącznie ponad pół miliona turystów.

Jednym z ważniejszych wydarzeń minionego roku był otwarcie zamkowych podziemi. Zostały one wykonane przez nazistowską organizację Todt, wykorzystującą do pracy więźniów obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. 

 
Udostępniona turystom w październiku prawie półkilometrowa trasa na głębokości 50 m zawiera ścieżkę dydaktyczną i materiały audiowizualne. Zainteresowanie zwiedzających tym miejscem jest wyjątkowo duże. Co jeszcze interesującego działo się w zeszłym roku w zamku?
 
- 2018 rok to rekordy jeśli chodzi o frekwencję, rekordy jeśli chodzi o przychody, ale także jeśli chodzi o liczbę imprez i wydarzeń, które odbywały się w zamku. W grudniu odbył się historyczny ślub rodziny Hochbergów, rekordowa liczba dzieciaków podczas mikołajkowego zwiedzania. Pierwsza, świąteczna iluminacja zamku. Historyczne otwarcie podziemi, rekordowa sprzedaż biletów – mówi prezes Zamku Książ Anna Żabska. 
 
Łączna liczba turystów, którzy odwiedzili w zeszłym roku zamek i palmiarnię to ponad pół miliona.
 
- Te miesiące, które są zwykle są zniżkowe dla ruchu turystycznego: wrzesień, październik, listopad i grudzień to miesiące rekordowe dla spółki. Na pewno miała na to wpływ nowa atrakcja turystyczna, czyli otwarcie 15 października trasy podziemnej. Spowodowało to, że w październiku i listopadzie odnotowaliśmy 100% wzrostu turystów w porównaniu do roku ubiegłego – wyjaśnia Anna Żabska – Liczba turystów, którzy od połowy października do końca grudnia zakupili bilety to ponad 13 tysięcy, to pokazuje jaki potencjał ma nowa atrakcja turystyczna i napawa nas nadzieją na ten rok.
 
Co będzie działo się w tym roku? W 2019 roku w Zamku Książ zaplanowano wiele zmian – związanych także z zewnętrznym wyglądem zamku.
 
- Zaplanowano między innymi nasadzenia roślin wokół Mauzoleum. Zmiany te zobaczymy wiosną. Zmienione zostanie miejsce z kasami biletowymi. W 2018 roku zrobiliśmy eksperyment ustawiając mało atrakcyjny kontener, gdzie sprzedawane były bilety. Na pewno w ten sposób poprawiliśmy jednak komfort turystów. Mamy na to nowe miejsce i mam nadzieję, że w połowie roku będziemy mogli zaprosić tam turystów. Zwiedzającym zostaną udostępnione też nowe sale oraz ścieżki tematyczne - mówi prezes Zamku Książ Anna Żabska.
 
W tym roku zakończona zostanie także przebudowa Palmiarni. Projekt polsko-czeski zaowocuje między innymi przyjazdem nowych gości – lemurów. 

 

W.Blicharz

foto:walbrzych24.com

 

 

 

Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno