Menu

Smog unosi się nad Wałbrzychem

Smog znowu unosi się nad Wałbrzychem. Od wczoraj zapylenie PM10 przekracza normę o 25%. Smog jest wywołany tzw. inwersją. Powietrze ma inną temperaturę przy ziemi niż na wysokości, co powoduje osiadanie zanieczyszczonego powietrza. 

Smog unosi się nad Wałbrzychem
Smog w większości przypadków powstaje na skutek palenia w piecach odpadami. Problem nie dotyczy tylko Wałbrzycha, zapylenie zaobserwowano też w innych miejscowościach Dolnego Śląska m.in. Dzierżoniowie i Ząbkowicach Śląskich. 
 
- Jeśli chodzi o niską emisję, to są to mieszkańcy i położenie Wałbrzycha. Jesteśmy w kotlinie, więc nie ma większych ruchów mas powietrza. Jest problem z mieszkańcami, z jednej strony świadomość, z drugiej finanse. Myślę, że świadomość wzrasta i większość mieszkańców rozumie wagę tego problemu.  - mówi  kierownik Biura Ochrony Środowiska, Jerzy Ignaszak 
 
Rozwiązaniem jest wymiana pieców starego typu (węglowych) na gazowe. Wałbrzych dofinansowuje ich wymianę w kwocie nawet do 5 tys zł. Obecnie w urzędzie na rozpatrzenie czeka 700 wniosków dotyczących wymiany pieców. 
 
 
 
- Miasto cały czas poszukuje i to od lat, możliwości finansowania. Miasto korzystało z różnych środków m.in. Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w Warszawie, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu, ale już drugi rok dysponuje własnymi środkami na dofinansowanie zamiany źródła opalanego węglem na gazowe lub inne odnawialne.  - mówi  kierownik Biura Ochrony Środowiska, Jerzy Ignaszak 
 
red
foto:WTV
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

smog  |   zanieczyszczenie  |   wymiana  |   piec  |   odpady  |  

Wałbrzych w smogu

Sudecka Żyleta: Coraz więcej zawodników na mecie

Płuca Smogowe zmierzą jakość powietrza w Wałbrzychu

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij