Menu

Gdzie stanie samolot Czerwonego Barona

Mieszkańcy Świdnicy zdecydują gdzie w mieście stanie replika samolotu Czerwonego Barona, Fokker DR1. Budowa repliki kosztowała 47 500 zł, miasto zapłaciło 10 procent tej kwoty. 

Gdzie stanie samolot Czerwonego Barona

Replika samolotu została skonstruowana w ramach polsko-czeskiego mikroprojektu „Odlotowe miasta – Świdnica i Trutnov”. O tym gdzie stanie replika Fokkera DR1  zdecyduja mieszkańcy za pomocą ankiety internetowej - KILKNIJ I ZAGŁOSUJ.
Swoje opinie można przesyłać do 5 lutego. 

Zgodnie z warunkami polsko-czeskiego projektu replika powinna stanąć w miejscu łatwo dostępnym dla turystów i mieszkańców. Spośród wielu takich miejsc w Świdnicy wytypowano trzy – główną aleję Parku Sikorskiego oraz dwa zaniedbane obecnie skwery: teren zielony pomiędzy ulicami Zamkową a Muzealną, na którym wiele lat temu był ustawiony radziecki samolot Jakowlew oraz skwer u zbiegu ulic Traugutta i Pionierów i Wałbrzyskiej. 

 
- Prosimy mieszkańców o zagłosowanie na miejsce, w którym ich zdaniem należy ustawić czerwonego Fokkera Dr1. Chcemy, by była to decyzja większości biorących udział w ankiecie świdniczan ukierunkowana na dobre publicity miasta oraz na naturalny ruch turystyczny, który przebiega przez Świdnicę. Samolot ma być ciekawostką i atrakcją, przy której wielu turystów zrobi sobie pamiątkowe zdjęcie – powinien więc zostać wyeksponowany  w miejscu, które będzie łatwo dostępne i bezpieczne. Wśród osób, które wezmą udział w naszym krótkim sondażu, rozlosujemy drobne upominki-nagrody – zachęca do wypełnia formularza Sylwia Osojca-Kozłowska, kierownik Referatu Turystyki. Nagrody dla ich uczestników zostaną rozlosowane 6 lutego br. 
 
Budowa repliki samolotu wyniosła 47 500 złotych, miasto  zapłaciło 4 700 zł (85 % to dofinansowanie unijne i 5% - środki krajowe).
 
Czerwony Baron - Manfred Albrecht Freiherr von Richthofen urodził się 2 maja 1892 w Borku (w obecnie części Wrocławia) w rodzinie arystokratycznej, posiadającej dziedziczny tytuł barona (niem. Freiherr). W wieku 9 lat przeprowadził się z rodzicami do Świdnicy. Uczęszczał do szkół wojskowych, a w 1911 roku rozpoczął karierę wojskową, wstępując do kawalerii i służąc w 1. pułku ułanów Kaiser Alexander III. Zginał w Fokkerze Dr.I nad przełęczą Morlancourt niedaleko Sommy w walce powietrznej z samolotami Sopwith Camel 209. dywizjonu RAF. Został trafiony w klatkę piersiową. Z wynikiem 80 oficjalnie zaliczonych zwycięstw, był on najlepszym asem myśliwskim I wojny światowej. 


O projekcie  "Odlotowe miasta -Świdnica i Trutnov"
 
 
Projekt ma na celu rozwiązanie kilku problemów zdiagnozowanych na polsko-czeskim pograniczu, wśród których najistotniejsze to:
- niewykorzystanie dziedzictwa związanego z historią regionu w szczególności odnoszącego się do pionierskiego lotnictwa z początków XX wieku, w którym przodowali - as myśliwski I wojny światowej, świdniczanin Manfred von Richthofen zwany „Czerwonym Baronem” i Igo Etrich z Trutnova.
- wykorzystanie potencjału turystycznego, jaki niosą ze sobą obaj piloci, może przyczynić się do rozwoju produktu turystycznego pogranicza i uatrakcyjnienia istniejącej już oferty tego regionu. Czerwony Baron jest współcześnie ikoną popkultury, rozpoznawaną na całym świecie, jego silny związek ze Świdnicą, pozwala na wzbogacenie utworzeniu w oparciu o jego legendę wyrazistego, ciekawego produktu turystycznego, szczególnie iż w Świdnicy pozostało najwięcej materialnych śladów z nim związanych. Z uwagi na zmiany granic po II wojnie światowej, niewłaściwymi interpretacjami historii, zarówno Czerwony Baron jak i Igo Etrich jako mieszkańcy tych ziem, zostali w swoich rodzinnych miastach na długie lata zapomniani. Obecnie, gdy turystyka staje się motorem napędowym regionów, jest właściwy czas, aby ich historię przybliżyć w regionach, z których się wywodzą, a także utworzyć w oparciu o nich nowe atrakcje dla turystów w Świdnicy i u partnera w Trutnovie.
Kolejne problemy to: 
- mała intensywność ruchu turystycznego i krótkotrwały pobyt turysty w Świdnicy oraz na pograniczu. Aby zatrzymać turystę i wycieczkowicza na dłużej, potrzeba jest kolejnych atrakcji i produktów turystycznych, dzięki którym czas pobytu turystów w Świdnicy i regionie się wydłuży się. 
- niewystarczająca ilość produktów turystycznych i atrakcji ukierunkowanych na turystę zainteresowanego historią oraz lotnictwem.
- niewystarczająca świadomość współczesnych mieszkańców pogranicza odnośnie ich przodków na tych ziemiach oraz fałszowanie historii. 
 

opr. adm/wikipedia
foto: W. Bąkiewicz/UM w Świdnicy

 

Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Sam Się (26 stycznia 2019 9:46)
Cytuję użytkownika: sAs
(smutno,acz szlu nie kryjąc):"...był on najlepszym asem myśliwskim I wojny światowej..." - w sensie, że bandytą? Bardzo skutecznym zresztą. Narzędziem do mordowania, używanym po stronie organizatora tej rzezi. Która zabiła, co najmniej pół miliona Polaków. A po której zakończeniu Niemcy, niemal od razu planowali agresję na Polskę. Jak podają niektóre źródła, w czasie pół roku, zaledwie!No, brawo!!! Rzeczywiście ma się czym Świdnica chwalić ... Gdzie tu rozum? Ludzie, opamiętajcie się!
I tak dodam, z gruchy, czy pietruchy, do twgo,: A jak Ukraińcy czczą Rzeźnika Wołynia - Stefana Banderę to się wam nie podoba. Tak, a dlaczego? Bo używał obrzyna i siekiery zamiast samolotu? Daj Panie ziemię lekką jednemu i drugiemu, bo myślę, że oni pokutują ciężko, gdzieś w czeluści piekieł.
sAs (26 stycznia 2019 9:40)
(smutno,acz szlu nie kryjąc):"...był on najlepszym asem myśliwskim I wojny światowej..." - w sensie, że bandytą? Bardzo skutecznym zresztą. Narzędziem do mordowania, używanym po stronie organizatora tej rzezi. Która zabiła, co najmniej pół miliona Polaków. A po której zakończeniu Niemcy, niemal od razu planowali agresję na Polskę. Jak podają niektóre źródła, w czasie pół roku, zaledwie!No, brawo!!! Rzeczywiście ma się czym Świdnica chwalić ... Gdzie tu rozum? Ludzie, opamiętajcie się!
żul (25 stycznia 2019 13:20)
Replika – powtórne wykonanie dzieła sztuki, pojazdu, samolotu itp. z możliwie wiernym odtworzeniem oryginału. Czasem tylko wyglądu albo motywu. W replikach starych samochodów często wykorzystuje się współczesne podwozia, ograniczając rekonstrukcję do nadwozia. Często wykonywane są repliki historycznych, niezachowanych pojazdów, np. polskiego samochodu pancernego Ursus wz. 34 do celów wystawowych lub przez pasjonatów. Replikę dzieła sztuki wykonuje najczęściej twórca oryginału, ewentualnie replika powstaje w jego pracowni. Artyści w replice czasem zmieniają nieznacznie kompozycję, skalę, technikę wykonania. Wygląda więc na to że to badziewie nie jest repliką, co najwyżej wariacją na temat lub makietą.
sAs (24 stycznia 2019 22:35)
(kontynuując): tymczasem może ci czerwony samolocik na skwerku postawić, sam nawet możesz wybrać na którym. Bliżej lub dalej domu. Będzie wmawiał, że as, że tolerancja, że ładny taki i czerwony, i że turystyczna atrakcja. To może mieszkańców Hiroszimy i Nagasaki zbudujmy repliki bomb atomowych, co to one tam zostały że? Taki pomnik by był. Oraz ślad myślenia tolerancyjnego i wolnosciowo-liberalnego. O wspólnocie historyczno-kuturowej i w ogóle i w szczególe. Przegięcie. To się nazywa woja kulturowa ...
sAs (24 stycznia 2019 22:30)
(dziarsko): zaraz!zaraz! Ile to badziewie kosztowało? To są jakieś kwadratowe jajca! Jak nigdy podpisuję się, oburącz, pod posostulatem o braku wspólnoty terytorialno-dziejowo-kulturowej z Niemiaszkami. Jedźcie sobie do nieodległej Krzyżowej (tak,tej samej!). W leżących tam publikacjach, w częściach niemieckojezycznych Dolny Śląsk jest opisany, jako "ziemie niemieckie znajdujące się aktualnie w administracji polskiej". W analogicznych miejscach w części polskojęzycznej napisano "ziemie włączone do Rzeczpospolitej Polskiej na mocy traktatu pokojowego..." itd. Znaczy sie, jak w starym powiedzeniu "Panu Bogu świeczkę i diabłu ogarek"? A guzik. Diabeł nie żartuje, diabeł się nie targuje, diabeł bierze wszystko, zawsze wtedy, gdy uzna, że pora jest już stosowna. Wraca, sięga jak po swoje i czyni piekło. Tymczasem cwano wmówił wszystkim, że tak właściwie to on nie istnieje. Że go wcale nie ma. Po niemiecku wmówił... I po cichu sączy do ucha jad neoliberalizmu ...
Atomek (23 stycznia 2019 22:11)
Cytuję użytkownika: Marek
Proponuje odnowić obóz gross rozenn z 1943 roku włącznie z kadrą i wiezniami
Właściwie to niewiele brakuje do uruchomienia tego przybytku . Podział pracy i gospodarku w UE jest jak w czasie wojny.Niemcy nadzorują a reszta dyma .Czasem sypna jakiemuś zdrajcy pieniędzmi i kielbacha aby promował a to samoloty a to niemieckie postamty, Breslauy albo słupy graniczne w Gdańsku. Nawet chcą obudowy Waffen SS bo zapraszali ostatnio cudzoziemców np.z Polski oraz Czech do wojska.Tak wiec nie bez przyczyny ta szlachta niemiecka czy samolociki.Ja dodam więcej,Polska nie ma interesu w propagowaniu historii Niemiec szczególnie na ziemiach odzyskanych!
Marek (23 stycznia 2019 19:57)
Proponuje odnowić obóz gross rozenn z 1943 roku włącznie z kadrą i wiezniami
wyzwalacz (23 stycznia 2019 17:52)
Raczej dziejowa praktyka która dziwnie często się powtarza.Niemcy usiłują nam wtrybie wspólnotę kulturowa, dawniej się to zwał po niemiecku Kulturkampf, czyli wojna kulturowa.Teraz robią to cichcem rekoma miejscowych durni wspierając dyskretnie.Nastepnie będzie ,,wspólna ziemia dolnośląska w imię europejskosci.A potem kop w dupe ,szykany i przesiedlenia Polaków . Należy wyraźnie i głośno mówić,nie mamy obowiazku uprawiac żadnej wspólnoty historycznej i kulturowej z Niemcami.
Jacek (23 stycznia 2019 14:58)
Cytuję użytkownika: Maciek Kot
Cytuję użytkownika: wyzwalacz
I znowu zza projektu wygląda niemiecka trupia główka.Nie pisze o Baronie bo to inny okres ale o szkodluweh retoryce rzekomego fałszowania historii.Obawiam się ze te podejrzane inicjatywy spowodują w końcu zakwestionowanie korzystnych dla nas granic z 19 45. Należy się bacznie przyglądać kto finansuje te inicjatywy ale mam obawy śmierdzące dymem krematoryjnym.
Spiskowa teoria dziejów... a może pomyślisz po prostu w ten sposób: Manfred Albrecht Freiherr von Richthofen mieszkał w Świdnicy, będzie też atrakcja turystyczna - nie prościej. Szukasz dziury w całym, koleżko
No tak z kowalem Wielandem się nie udało to może chociaż samolot Czerwonego Barona stanie na jego pierwotnym miejscu.Kiedyś Niemka wyrzeźbiła owego kowala z rozpaczy po utraconych w plebiscycie ziemiach na Górnym Śląsku.To teraz Niemcy będą mieli samolot swojego barona na ziemiach utraconych po II wojnie na Dolnym Śląsku.
Maciek Kot (23 stycznia 2019 14:37)
Cytuję użytkownika: wyzwalacz
I znowu zza projektu wygląda niemiecka trupia główka.Nie pisze o Baronie bo to inny okres ale o szkodluweh retoryce rzekomego fałszowania historii.Obawiam się ze te podejrzane inicjatywy spowodują w końcu zakwestionowanie korzystnych dla nas granic z 19 45. Należy się bacznie przyglądać kto finansuje te inicjatywy ale mam obawy śmierdzące dymem krematoryjnym.
Spiskowa teoria dziejów... a może pomyślisz po prostu w ten sposób: Manfred Albrecht Freiherr von Richthofen mieszkał w Świdnicy, będzie też atrakcja turystyczna - nie prościej. Szukasz dziury w całym, koleżko
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

Czerwony Baron  |   Focker  |   DR1  |   Świdnica  |   samolot Czerwonego Barona  |  

Solidarni sąsiedzi kradli prąd

Pożar hali przemysłowej — ewakuowano ponad 30 pracowników

Tu odbędzie się druga tura wyborów

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij