Menu

Gdzie stanie samolot Czerwonego Barona

Mieszkańcy Świdnicy zdecydują gdzie w mieście stanie replika samolotu Czerwonego Barona, Fokker DR1. Budowa repliki kosztowała 47 500 zł, miasto zapłaciło 10 procent tej kwoty. 

Gdzie stanie samolot Czerwonego Barona

Replika samolotu została skonstruowana w ramach polsko-czeskiego mikroprojektu „Odlotowe miasta – Świdnica i Trutnov”. O tym gdzie stanie replika Fokkera DR1  zdecyduja mieszkańcy za pomocą ankiety internetowej - KILKNIJ I ZAGŁOSUJ.
Swoje opinie można przesyłać do 5 lutego. 

Zgodnie z warunkami polsko-czeskiego projektu replika powinna stanąć w miejscu łatwo dostępnym dla turystów i mieszkańców. Spośród wielu takich miejsc w Świdnicy wytypowano trzy – główną aleję Parku Sikorskiego oraz dwa zaniedbane obecnie skwery: teren zielony pomiędzy ulicami Zamkową a Muzealną, na którym wiele lat temu był ustawiony radziecki samolot Jakowlew oraz skwer u zbiegu ulic Traugutta i Pionierów i Wałbrzyskiej. 

 
- Prosimy mieszkańców o zagłosowanie na miejsce, w którym ich zdaniem należy ustawić czerwonego Fokkera Dr1. Chcemy, by była to decyzja większości biorących udział w ankiecie świdniczan ukierunkowana na dobre publicity miasta oraz na naturalny ruch turystyczny, który przebiega przez Świdnicę. Samolot ma być ciekawostką i atrakcją, przy której wielu turystów zrobi sobie pamiątkowe zdjęcie – powinien więc zostać wyeksponowany  w miejscu, które będzie łatwo dostępne i bezpieczne. Wśród osób, które wezmą udział w naszym krótkim sondażu, rozlosujemy drobne upominki-nagrody – zachęca do wypełnia formularza Sylwia Osojca-Kozłowska, kierownik Referatu Turystyki. Nagrody dla ich uczestników zostaną rozlosowane 6 lutego br. 
 
Budowa repliki samolotu wyniosła 47 500 złotych, miasto  zapłaciło 4 700 zł (85 % to dofinansowanie unijne i 5% - środki krajowe).
 
Czerwony Baron - Manfred Albrecht Freiherr von Richthofen urodził się 2 maja 1892 w Borku (w obecnie części Wrocławia) w rodzinie arystokratycznej, posiadającej dziedziczny tytuł barona (niem. Freiherr). W wieku 9 lat przeprowadził się z rodzicami do Świdnicy. Uczęszczał do szkół wojskowych, a w 1911 roku rozpoczął karierę wojskową, wstępując do kawalerii i służąc w 1. pułku ułanów Kaiser Alexander III. Zginał w Fokkerze Dr.I nad przełęczą Morlancourt niedaleko Sommy w walce powietrznej z samolotami Sopwith Camel 209. dywizjonu RAF. Został trafiony w klatkę piersiową. Z wynikiem 80 oficjalnie zaliczonych zwycięstw, był on najlepszym asem myśliwskim I wojny światowej. 


O projekcie  "Odlotowe miasta -Świdnica i Trutnov"
 
 
Projekt ma na celu rozwiązanie kilku problemów zdiagnozowanych na polsko-czeskim pograniczu, wśród których najistotniejsze to:
- niewykorzystanie dziedzictwa związanego z historią regionu w szczególności odnoszącego się do pionierskiego lotnictwa z początków XX wieku, w którym przodowali - as myśliwski I wojny światowej, świdniczanin Manfred von Richthofen zwany „Czerwonym Baronem” i Igo Etrich z Trutnova.
- wykorzystanie potencjału turystycznego, jaki niosą ze sobą obaj piloci, może przyczynić się do rozwoju produktu turystycznego pogranicza i uatrakcyjnienia istniejącej już oferty tego regionu. Czerwony Baron jest współcześnie ikoną popkultury, rozpoznawaną na całym świecie, jego silny związek ze Świdnicą, pozwala na wzbogacenie utworzeniu w oparciu o jego legendę wyrazistego, ciekawego produktu turystycznego, szczególnie iż w Świdnicy pozostało najwięcej materialnych śladów z nim związanych. Z uwagi na zmiany granic po II wojnie światowej, niewłaściwymi interpretacjami historii, zarówno Czerwony Baron jak i Igo Etrich jako mieszkańcy tych ziem, zostali w swoich rodzinnych miastach na długie lata zapomniani. Obecnie, gdy turystyka staje się motorem napędowym regionów, jest właściwy czas, aby ich historię przybliżyć w regionach, z których się wywodzą, a także utworzyć w oparciu o nich nowe atrakcje dla turystów w Świdnicy i u partnera w Trutnovie.
Kolejne problemy to: 
- mała intensywność ruchu turystycznego i krótkotrwały pobyt turysty w Świdnicy oraz na pograniczu. Aby zatrzymać turystę i wycieczkowicza na dłużej, potrzeba jest kolejnych atrakcji i produktów turystycznych, dzięki którym czas pobytu turystów w Świdnicy i regionie się wydłuży się. 
- niewystarczająca ilość produktów turystycznych i atrakcji ukierunkowanych na turystę zainteresowanego historią oraz lotnictwem.
- niewystarczająca świadomość współczesnych mieszkańców pogranicza odnośnie ich przodków na tych ziemiach oraz fałszowanie historii. 
 

opr. adm/wikipedia
foto: W. Bąkiewicz/UM w Świdnicy

 

Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

sAs (26 stycznia 2019 9:37)
(smutno):"...był on najlepszym asem myśliwskim I wojny światowej..." - w sensie, że bandytą? Bardzo skutecymm narzedziem do mordowania, używanym po stronie organizatora tej rzezi. Która zabiła, co najmniej pół miliona Polaków. A po której zakończeniu Niemcy, niemal od razu planowali agresję na Polskę. Jak podają niektóre źródła, w czasie pół roku, zaledwie!No, brawo!!! Rzeczywiście ma się czym Świdnica chwalić ... Gdzie tu rozum? Ludzie, opamiętajcie się!

Dodaj komentarz

Czerwony Baron  |   Focker  |   DR1  |   Świdnica  |   samolot Czerwonego Barona  |  

Skonstruował pas szahida, planował zamach - jest wyrok

Niewybuch znaleziony podczas prac przy torach kolejowych

Prąd za darmo to dobra okazja

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij