'Odczarowywali' szkolnictwo zawodowe

„Zawodowy strzał w 10!” - konferencję pod takim hasłem zorganizowali dyrektorzy wałbrzyskich szkół technicznych i branżowych. O czym dyskutowano?

Konferencja poświęcona szkolnictwu branżowemu to inicjatywa Zespołu Szkół nr 5, Zespołu Szkół nr 7 i Zespołu Szkół Politechnicznych „Energetyk”. Przedstawiono założenia reformy, możliwości współpracy z pracodawcami oraz ofertę poszczególnych placówek.
 
- Celem konferencji jest przedstawienie uczniom, rodzicom, wychowawcom oraz doradcom zawodowym zmian  w szkolnictwie zawodowym, które czekają nas 1 września. Chcemy przekonać, że nie ma czego się bać, szkoły są przygotowane i przejdziemy przez to wszystko łagodnie - mówi dyrektor Zespołu Szkół nr 7, Katarzyna Nieć.
 
Celem wydarzenia było także rozwianie niepokoju rodziców, którzy pomagają dziecku w wyborze szkoły i boją się, że dla ich dziecka zabraknie miejsca w szkołach. W nadchodzącym roku szkolnym 2019/2020 w rekrutacji do klas pierwszych wezmą przecież udział uczniowie zarówno trzeciej klasy gimnazjum, jak i ósmej klasy szkoły podstawowej. 
 
- Zmiany jakie nastąpiły z powodu reformy oświaty nie spowodują tłoku w szkołach ani problemów z rekrutacją do szkoły. Wałbrzyskie szkoły są przygotowane i do przyjęcia absolwentów gimnazjum i absolwentów szkół podstawowych. Dla wszystkich uczniów, w wałbrzyskich szkołach zawodowych, znajdą się miejsca – mówi dyrektor Zespołu Szkół nr 5, Iwona Hnatiuk. 
 
 
Celem konferencji było też odczarowanie „szkolnictwa branżowego”. Rynek pracy jest mocno nastawiony na fachowców. Brakuje ślusarzy, mechaników samochodowych, kucharzy i kelnerów. Fachowcy są niezbędni by podnieść jakość wykonywanych usług – w tym celu niezbędne są osoby wykwalifikowane do wykonywania danego zawodu.
 
- Warto pójść do szkoły technicznej. W społeczeństwie nadal funkcjonuje podejście, że lepszy jest „ogólniak” i nawet osoby, które są uzdolnione technicznie tam się kierują, zamiast pójść do technikum. Chcemy to odczarować i przekonać, że są to zawody poszukiwane na naszym lokalnym rynku pracy. Nasza strefa ekonomiczna, zakłady pracy i zakłady usługowe potrzebują naszych absolwentów. Młody człowiek może wybrać z naprawdę bogatej oferty naszych szkół. Szkoła zawodowa kończy się maturą, niczego nie hamuje, a pozwala odnaleźć się na lokalnym rynku pracy i zastanowić się co dalej - mówi dyrektor Zespołu Szkół Politechnicznych „Energetyk”, Ryszard Janas.
 
W konferencji uczestniczyli dyrektorzy szkół podstawowych, doradcy zawodowi, przedstawiciele pracodawców i instytucji rynku pracy. 
 
 
W.Blicharz
foto:P.Tokarski
 
 
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno