Za bogaci na unijną pomoc?

Samorządowcy z Dolnego Śląska znów jadą do Brukseli negocjować korzystniejsze warunki finansowe unijnych programów. Delegacji inicjatywy Sudety 2030 przewodniczyć będą Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej i Marszałek Województwa Cezary Przybylski.

Województwo dolnośląskie plasuje się w unijnej czołówce najszybciej rozwijających się regionów. Widać to szczególnie w okolicach Wrocławia czy w Zagłębiu Miedziowym ale mniej na tym wzroście korzysta południe wojwództwa. Inicjatywa Sudety 2030 ma służyć wyrównywaniu tych dysproporcji ale wieści płynące z Brukseli nie były dotychczas dla nas korzystne. W ujęciu całościowym nasz region w oczach unijnych urzędników jest na tyle bogaty, że nie wymaga już tak dużego wsparcia finansowego jak dotychczas. Delegacja samorządowców leci do Brukseli aby rozmawiać na ten temat z unijnymi komisarzami.
 
- Będziemy zabiegać o to, aby w nowej perspektywie finansowej w ramach Polityki Spójności środki przeznaczone na województwo dolnośląskie i warunki, na jakich te środki będą dysponowane, były korzystniejsze niż się to pierwotnie zakłada. Spotykamy się z komisarz Coriną Crețu odpowiedzialną za rozwój regionalny oraz z komisarz Elżbietą Bieńkowską, odpowiedzialną za rynek konsumencki i pobudzanie przedsiębiorczości - mówi Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
 
Jakie są szanse, że dialog z eurourzędnikami przyniesie dobre rezultaty? Sam fakt, że nie jest to pierwsze spotkanie w tym temacie świadczy o tym, że sprawa jest traktowana w Brukseli poważnie.
 
- Nasza poprzednia wizyta w Komisji Europejskiej miała miejsce w marcu ubiegłego roku. Później była rewizyta w Wałbrzychu delegacji Komisji Europejskiej. Miały też miejsca robocze spotkania w różnych miejscach w ramach różnych konferencji ale ta jutrzejsza wizyta jest taką najpoważniejszą a bezprecedensowy charakter nadaje temu fakt, że spotykamy się z dwoma komisarzami jednego dnia a to się niezwykle rzadko zdarza - twierdzi Roman Szełemej.
 
 
Oprócz prezydenta Wałbrzycha i marszałka województwa nasz region reprezentować będą: prezydenci Jeleniej Góry, Bolesławca, burmistrzowie Mirska, Lewina Kłodzkiego i Złotego Stoku.
 
plr
foto: P.Tokarski
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com.
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno