Chcą 'Ulicy Sybiraków'

Wałbrzyscy sybiracy, czyli ludzie zesłani przez Związek Radziecki na przymusowe roboty na obrzeża Rosji nie mogą doczekać się swojej ulicy. Już w 2017 roku złożono projekt, mający nazwać jedną z ulic na Poniatowie ich imieniem. 

W Wałbrzychu Związek Sybiraków liczy 179 członków. 
 
- W Wałbrzychu posiadamy na dzień dzisiejszy dwa pomniki – jeden przy kościele, przy ulicy Wyszyńskiego. Drugi przy ul. Długiej na Skwerze Sybiraków. Z inicjatywy mieszkańców dzielnicy Poniatów, którą oczywiście poparliśmy - zaproponowano powołanie ulicy (która prowadzi na cmentarz) i tą ulicę chcą nazwać imieniem sybiraków. W 2017 roku złożono projekt do urzędu miasta. Został przez Pana prezydenta akceptowany i jest procedowany. Koledzy ze stowarzyszenia są zniecierpliwieni. - mówi  Adam Mitelsztet ze Związku Sybiraków – Oddział w Wałbrzychu.
 
Dlaczego nadanie nazwy ulicy tak się opóźnia? Jak poinformowano nas w urzędzie miasta – projekt uchwały będzie rozpatrywany na najbliższej sesji. Problemy z nadaniem nazwy ulicy wynikają z procedury odrolnienia drogi i nadania jej nowego statusu. Dlaczego nadanie nazwy jest dla sybiraków tak ważne?
 
- Zostaliśmy opuszczeni w 1939 i 40 roku przez rządzących, zesłani na Sybir. Obecna władza od 89 roku obiecuje nam, ale nie realizuje naszych postulatów. Mam nadzieję, że teraz jest najwyższy czas 79 rocznica pierwszej zsyłki. 220 tys sybiraków, a głównie osadników wojskowych. Do dnia dzisiejszego tułają się po wszystkich ziemiach, nawet i za granicą. - mówi  Adam Mitelsztet ze Związku Sybiraków – Oddział w Wałbrzychu
 
15 lutego  o godzinie 11:45 odbędzie się spotkanie na Piaskowej Górze. Sybiracy spotykają się przy Pomniku Syberyjskiej Golgoty  znajdującym się przy kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w dzielnicy Piaskowa Góra, z okazji 79 rocznicy pierwszej zsyłki na Sybir.
 
pm
foto:WTV
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno