Nowi ratownicy w Walimiu

15 nowych ratowników będzie udzielać pierwszej pomocy w gminie Walim. Zostali przeszkoleni i są gotowi do działania. Co trzeba zrobić by zostać ratownikiem?

- Kwalifikacji nie trzeba mieć żadnych. Ratownicy w Gminie Walim wzięli się stąd, że członkowie Polskiego Towarzystwa Medycyny i Ratownictwa Górskiego ich szukali. Zainteresowanie wójta gminy spowodowało to, że 15 osób ukończyło takie szkolenie. Kwalifikacje do takiego szkolenia? - żadne... Firmy, które szkolą, szkolą od zera. Są w stanie nauczyć każdego udzielania pierwszej pomocy. Warunkiem jest tylko ukończenie 18 roku życia. - mówi lekarz medycyny ratunkowej, Paweł Jonek. 
 
Ratownicy muszą przede wszystkim wiedzieć co robią i rozpoznawać stan zagrożenia życia. Z czym będą zmagać się najczęściej?
 
- W przypadku tych szkoleń, szczególną była umiejętność rozpoznawania odmrożeń kończyn. Jesteśmy terenem i atrakcyjnym turystycznie i sportowo dla biegaczy, rowerzystów, dla narciarzy. Trzeba się liczyć z tym, że może u nich częściej dochodzić do odmrożeń. Trzeba mieć świadomość, że odmrożenie to nie tylko przebywanie na mrozie, ale nawet w aktywnym - mówi lekarz medycyny ratunkowej, Paweł Jonek. 
 
red
foto: stock
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno