Biskup Zasłużony dla Głuszycy

Biskup Marek Mendyk „Zasłużonym dla Miasta i Gminy Głuszyca”. Pochodzący z Głuszycy biskup pomocniczy legnicki obchodził 10 rocznicę święceń biskupich. 

W uzasadnieniu do Uchwały nr V/43/2019 Rady Miejskiej w Głuszycy z dnia 29 stycznia 2019 r. w sprawie nadania tytułu honorowego „Zasłużony dla Miasta i Gminy Głuszyca” dla Jego Ekscelencji Księdza Biskupa dr Marka Mendyka czytamy:  
 
"Biskup Marek w ciągu całego swojego życia związany był z gmina Głuszyca. 
Tu się urodził, wychował, tu spędził swoje dzieciństwo i lata młodości. Zawsze z wielką dumą podkreślał, gdzie się urodził, gdzie są jego korzenie i gdzie jest jego miejsce, 
do którego zawsze wraca. Wielokrotnie w swoich wypowiedziach nawiązywał do miejsca, gdzie - jak mówił - wszystko się zaczęło. 
 
Pomimo tego, że swoją posługą związany jest z inną diecezją - diecezją legnicką, wspierał każde dobro podejmowane na rzecz gminy Głuszyca. Zawsze interesował go los najuboższych i potrzebujących naszej gminy. Jeszcze jako kapłan diecezji legnickiej, a potem jako jej biskup współorganizował pomoc charytatywną dla miasta i gminy poprzez oddziały Caritas diecezji legnickiej i świdnickiej. Zbiórki pieniężne oraz pomoc materialna, wspierane były przez biskupa Marka, a następnie trafiały do najuboższych naszej gminy. 
 
Biskup Marek był tym, który zapoczątkował inicjatywę zbierania darów 
dla najbardziej potrzebujących, jaka odbywa się w naszych świątyniach po dziś dzień 
w każdy Wielki Czwartek. Niewątpliwie stało się to początkiem wielu inicjatyw 
i charytatywnych działań podejmowanych nie tylko przez parafie, ale również przez naszą gminę. To stało się też początkiem do powstania parafialnego oddziału Caritas jako odpowiedzi na potrzeby najbardziej potrzebujących w gminie Głuszyca. 
Jeszcze jako Dyrektor Wydziału Katechetycznego diecezji legnickiej, a następnie - 
po objęciu funkcji Przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego w Episkopacie Polski - jako biskup zwracał szczególna uwagę na dzieła podejmowane na rzecz dzieci
i młodzieży, również gminy Głuszyca.
 
Wielokrotnie wspierał inicjatywy głuszyckich katechetów i nauczycieli, których celem było propagowanie życia i jego rozwoju w oparciu  o wartości chrześcijańskie. Rozwój każdej z głuszyckich szkół było zawsze w centrum uwagi biskupa Marka Mendyka. Ze szczególną troską wspierał przez długie lata Zespół Szkół  w Głuszycy. Był tym, który postrzegał tę szkołę jako miejsce rozwoju i wychowania kolejnych pokoleń, którzy w przyszłości staną się filarem swoich małych ojczyzn.  Każde działanie podejmowane przez księdza Biskupa na rzecz naszej gminy podyktowane było jej dobrem i dobrem jej mieszkańców. Zawsze podkreślał, 
że najważniejsze jest dobro tych, którzy w gminie mieszkają. Tylko działanie ukierunkowane na drugiego człowieka ma sens, bowiem takie dobro zawsze będzie powracać. 
 
Wdzięczni Jego Ekscelencji za nieustanną duchową obecność w Gminie Głuszyca oraz za podejmowanie działania i inicjatywy na rzecz mieszkańców gminy, Rada Miejska pragnie nadać Jego Ekscelencji Księdzu Biskupowi dr Markowi Mendykowi tytuł honorowy „Zasłużony dla Miasta i Gminy Głuszyca”.
 
 
opr.red
foto:użyczone
 
 
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
 
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno