Dzień Europy w Wałbrzychu

Piknik Europejski w rynku oraz warsztaty i debata „Quo vadis Europo" w Starej Kopalni to wydarzenia, które zostały zorganizowane w Wałbrzychu z okazji Dnia Europy.

Wyświetl galerię 1/27

Dzień Europy powstał w rocznicę przedstawienia planu utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali przez Roberta Schumana 9 maja 1950 roku. Z tej okazji w całej Polsce organizowane są wydarzenia związane z tą tematyką. W Wałbrzychu  Zespół Starej Kopalni wraz z uczniami z I Liceum Ogólnokształcącego z Zespołu Szkół nr 1 im. I. Paderewskiego w Wałbrzychu zorganizował warsztaty i debatę. Głównymi tematami była przyszłość Europy, brexit, kwestie równouprawnienia oraz problemy związane z emigracją. Debatę prowadzili uczniowie I LO.

- Celem warsztatów było przede wszystkim przedyskutowanie spraw, które są w tej chwili najbardziej aktualne w Unii Europejskiej. Wybraliśmy razem z uczniami kilka tematów i ich kontynuacją jest debata, podczas której uczniowie będą mogli wypowiedzieć się w kwestiach poruszanych podczas warsztatów. Uczniowie z jednej strony prezentują swoje wnioski na temat zaproponowanych problemów, a z drugiej - będą mieli szansę wypowiedzieć się na temat kierunku w jakim, ich zdaniem, zmierza Europa - mówi kierownik Muzeum Przemysłu i Techniki Stara Kopalnia, Wioletta Wrona-Gaj.
 

 

Piknik Europejski w wałbrzyskim rynku to propozycja dla młodszych mieszkańców miasta. W jego organizację włączyło się 15 wałbrzyskich szkół.

- Dziś Wałbrzych w sposób szczególny manifestuje swoją przynależność do Unii Europejskiej. Święto Europy to święto nas wszystkich, Polaków, wałbrzyszan. Postanowiliśmy przyłączyć się do tych obchodów organizując Piknik Europejski, który organizują wspólnie wałbrzyskie instytucje kultury: WOK, Biblioteka pod Atlantami, BWA oraz Muzeum Porcelany - mówi Karolina Tomza z Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu.

Uczniowie szkół podstawowych wraz ze swoimi nauczycielami przygotowali prezentacje dotyczące krajów członkowskich Unii Europejskiej. Tańce regionalne, kuchnia, utwory muzyczne – to elementy, które miały przybliżyć specyfikę tych krajów.

 

 

Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

W.Blicharz

foto:P.Tokarski
 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno