Menu

Grypa atakuje?

5210 zachorowań na grypę zarejestrowała w tym sezonie Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wałbrzychu. To znacznie mniej przypadków niż w tym samym czasie w roku ubiegłym.

Grypa atakuje?

 

Statystyki pokazują, że najwięcej osób choruje na grypę od stycznia do marca. Okres jesienno-zimowy to czas zwiększonej liczby zachorowań. Jak wygląda sytuacja w tym roku w naszym regionie?
 
- Od października 2018 roku do dnia dzisiejszego zostało do nas zgłoszone 5210 zachorowań na infekcje grypopodobne oraz jedna grypa potwierdzona testem paskowym. W analogicznym okresie w ubiegłym roku zostało zgłoszone 8000 zachorowań, czyli ponad 2800 zachorowań więcej. Na ten moment nie ma zagrożenia epidemiologicznego w naszym regionie - mówi Agata Kasperowicz z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wałbrzychu.
 
Światowa Organizacja Zdrowia promuje szczepienia jako najskuteczniejszą formę przeciwdziałania grypie. Szczepienia są szczególnie zalecane osobom z grup ryzyka, które obejmują miedzy innymi: osoby starsze, kobiety w ciąży, dzieci, osoby z chorobami współistniejącymi, które mają obniżoną odporność i szczególnie groźne jest dla nich wystąpienie poważnych powikłań w czasie choroby.  Jak jeszcze możemy chronić się przed grypą?
 
- W okresie zachorowań ważne jest, aby zachować szczególną higienę, ważne jest częste mycie rąk. Gdy kaszlemy lub kichamy należy pamiętać o zasłanianiu ust. Ważne jest też zachowanie 1-2 metrów odległości od osoby, która kaszle lub kicha. Ważne jest też wietrzenie pomieszczeń, w których się znajdujemy: zalecane jest 2 do 3 razy dziennie - tłumaczy Agata Kasperowicz.
 
Jak odróżnić grypę od zwykłego przeziębienia?
 
 
- Przy grypie będziemy mieli wysoką gorączkę, bóle mięśniowo-szkieletowe, odczucie ogólnego rozbicia, rzadziej katar. Natomiast przy przeziębieniu nos będzie zatkany, bardzo rzadko towarzyszy mu gorączka, a objawy narastają stopniowo - wyjaśnia Agata Kasperowicz
 
Co ważne, szczepienia ochronne powinno się ponawiać co roku, bo wirus grypy przechodzi mutacje. Szczepienia są prowadzone przed rozpoczęciem sezonu grypowego, zalecany jest zwłaszcza wrzesień. 

 

W.Blicharz
foto:pixabay.com
 
 
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

grypa  |   zachorowania  |   epidemia  |   sanepid  |   zima  |   choroba  |  

Idzie zima. Przed nami mróz i opady śniegu

Jest ślisko. Na wałbrzyskich drogach pokazały się piaskarki

Ponad 3 tysiące zakażeń w tydzień

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij