Komornik skazany

Rok wiezienia w zawieszeniu na dwa lata, zakz wykonywania zawodu i wysoka grzywna - zapadł wyrok w sprawie komornika, który jeszcze na etapie postępowania przygotowawczego wyegzekwowano od podejrzanego wpłatę kwoty 200 tysięcy. Komornik oskarżony był o przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiazków.

 

Jak ustalono, komornik,  zajął w siedzibie firmy w Zawidowie ponad 8 tysięcy różnych ruchomości o wartości blisko 600 tysięcy złotych, między innymi sprzęt niezbędny do prowadzenia działalności gospodarczej (ruchomości były z mocy prawa wyjęte spod egzekucji). Komornik zatrzymał także gotowe wyroby, które miały zostać dostarczone kontrahentom. Ireneusz S. nie sporządził  protokołu zajęcia zatrzymanych ruchomości, komornik wywiózł je z firmy i przechowywał w taki sposób, że zostały częściowo zniszczone. Jak ustalono, działania Ireneusza S. skutkowały pogorszeniem kondycji finansowej firmy.
 
Ireneusz S. kontynuował egzekucje mimo, że  zgodnie z przepisami powinien sprawę przekazać innemu komornikowi, który wcześniej prowadził już egzekucję wobec firmy.
 
Oskarżony przyznał, że doszło do nieprawidłowości, ale zaprzeczył by jego działanie było nakierowane na wyrządzenie szkody. Jeszcze na etapie postępowania przygotowawczego wyegzekwowano od podejrzanego wpłatę kwoty 200 tysięcy złotych tytułem naprawienia szkody.
 
Sąd Rejonowy w Zgorzelcu uznał Ireneusza S. za winnego - wymierzył mu karę roku wiezienia w zawieszeniu na dwa lata, komornik ma zakaz wykonywania zawodu przez 3 lata i będzie musiał zapłacić wysoką grzywnę.
 
Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze prowadziła przeciwko Ireneuszowi S. także inne postępowanie karne, w którym zarzucono mu popełnienie szeregu przestępstw, w tym przekroczenia uprawnień, ukrywania dokumentów czy przywłaszczenia powierzonego mienia. W grudniu 2018 roku skierowano w tej sprawie akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Zgorzelcu.
 
opr. adm
foto: ilustracyjne


Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno