Menu

W Wałbrzychu jest coraz mniej bezrobotnych

Na koniec grudnia ubiegłego roku stopa bezrobocia dla naszego miasta wynosi 5,8%, a dla powiatu wałbrzyskiego - 13,8%. Dla porównania, w tym samym czasie rok wcześniej było to 7,2% dla Wałbrzycha i 14% dla powiatu. 

W Wałbrzychu jest coraz mniej bezrobotnych
- Obserwujemy spadek liczby zarejestrowanych osób bezrobotnych. Być może nie jest on tak wysoki jak w biegłych latach, ale wciąż zauważalny. Bezrobotnych jest coraz mniej. Jeśli spojrzymy na liczbę zarejestrowanych osób bezrobotnych, to na koniec stycznia, dla miasta Wałbrzycha jest 2553 osoby, a dla powiatu wałbrzyskie 1822 osoby. Łącznie mniej o około 700 niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku  - mówi dyrektor PUP w Wałbrzychu Marzena Radochońska. 
 
Główne przyczyny rejestracji to chęć otrzymania zasiłku. W tej chwili pobiera go około 800, czyli 18% osób zarejestrowanych. Wiele osób rejestruje się także ze względu na ubezpieczenie zdrowotne.
 
Jak wynika z danych statystycznych, liczba zarejestrowanych osób bezrobotnych nieustannie spada. Czym więc poza poszukiwaniem pracy dla nich zajmują się pracownicy Urzędu Pracy?
 
- Dalej aktywizujemy osoby bezrobotne, na ten cel posiadamy środki krajowe oraz w ramach projektów unijnych. Obecnie realizujemy nabory wniosków na jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej, staże, szkolenia indywidualne i grupowe. Zachęcamy do składania aplikacji jeśli ktoś chciałby się przeszkolić na kierowcę autobusu, a także z zakresu prawa jazdy C lub C + E. Dysponujemy również bonami szkoleniowymi dla osób do 30 roku życia, bonami na zasiedlenie - tłumaczy Marzena Radochońska. 
 
Jakich ofert jest w tej chwili najwięcej?
 
 
- W dalszym ciągu wpływa bardzo dużo ofert pracy. W samym styczniu wpłynęły oferty 996 wolnych miejsc pracy. Widać, że pracodawcy mają swoje potrzeby i nie są w stanie ich szybko zaspokoić. U nas w urzędzie pracodawcy poszukują sprzedawców, pracowników produkcyjnych, porządkowych, szwaczy, ale też szukają pracowników technicznych i tych chyba brakuje najbardziej - wyjaśnia Marzena Radochońska. 
 
 Zarejestrowanych osób bezrobotnych do 30 roku życia jest niecałe 22%, osoby do 25 roku życia to niecałe 10% wszystkich zarejestrowanych bezrobotnych, a powyżej 50 roku życia – około 29%. 
 
42% to osoby długotrwale bezrobotne czyli pozostające w rejestrze urzędu pracy przez minimum 12 miesięcy. Liczba tych osób również zmniejszyła się – w latach ubiegłych wskaźnik ten nie spadał poniżej 50%. 

 

W.Blicharz

foto:walbrzych24.com

 

 

 

Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
 

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

bezrobocie  |   bezrobotni  |   PUP  |   Urząd Pracy  |   spadek  |   statystyki  |   Wałbrzych  |  

Praca szuka człowieka

Пропозиції роботи та вільного часу для українців

Oferty pracy dla uchodźców

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij