1,9 mln dla Pocysterskiego Opactwa w Krzeszowie
Naprawa uszkodzonego dachu, konserwacja fresków w Kościele pw. Św.  Józefa, wymiana pokrycia dachu na budynku klasztoru, dalsze prace w  bibliotece klasztornej, konserwacja organów Michała Englera oraz kolejnych obrazów w Letnim Pawilonie na Wodzie – to prace, które będą realizowane dzięki dofinansowaniu w ramach konkursu Ministerstwa  Kultury i Dziedzictwa Narodowego na ochronę zabytków.
 

 

Przychylność zyskało sześć wniosków złożonych w ramach pierwszego  naboru. Wszystkie prace zostały dofinansowane kwotą 1,9 mln złotych, ale zarówno skala potrzeb jak i wartość zabytku jest olbrzymia.
 
Pocysterskie Opactwo w Krzeszowie to światowej  klasy zabytki wpisane na prestiżową listę Pomników Historii. Opactwo  nazywane Europejską Perłą Baroku ściąga w swoje progi ponad 120 000  turystów i pielgrzymów rocznie. Duchowa stolica Dolnego Śląska jest jednocześnie ważnym punktem turystyczno-kulturalnym, to jedyny obiekt sakralny w Polsce, który proponuje odwiedzającym tak szeroki zakres  możliwości zwiedzania, proponuje liczne koncerty, zjazdy i wydarzenia.
 
 
Najważniejszym dofinansowanym zadaniem jest wymiana dachu na Kościele  pw. Św. Józefa, został on zerwany na skutek silnego wiatru 30 listopada ubiegłego roku.
 
Dach został zabezpieczony, jednak ze względu na unikatowe  freski znajdujące się wewnątrz, których sama konserwacja została także  dofinansowana, musi on zostać czym prędzej wyremontowany. Wspomniane  freski to dzieło "śląskiego Rembrandta" Michała Willmanna. Cała  świątynia, jej ściany i sklepienie to malarskie arcydzieło, często jest ona nazywana przez odwiedzających "drugą Kaplicą Sykstyńską".
 
 
W Bazylice Mniejszej, sąsiadującej z wyżej opisanym kościołem, odbędzie  się kolejny proces konserwacji zabytkowych organów Michała Englera.  Instrument ten posiada 2690 grających piszczałek, 50 registrów, 3  manuały i klawiaturę pedałową.
 
Unikalnością instrumentu jest fakt, że od czasu jego powstania zachowało się ponad  95% oryginalnych części.
 
Organy Englera rozbrzmiewają w lipcu i sierpniu  w ramach corocznym Letnich Koncertów Organowych "Muzyka Dawnych  Mistrzów", w te miesiące każdego dnia można brać udział w bezpłatnych koncertach, które odbywają się o godz. 11:00 i 13:00. Nadchodzące  koncerty zabrzmią więc w jeszcze lepszej jakości.
 
 
Remonty będą także kontynuowane w części klasztornej, zamieszkiwanej w  aktualnym czasie przez Siostry Benedyktynki. Poza tym swoją świetność  odzyskają także kolejne obrazy znajdujące się w charakterystycznym  Letnim Pawilonie na Wodzie, jedynej takiej drewnianej konstrukcji w Europie.
 

 

opr.red

foto:użyczone

 

 

 

 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno