Menu

Po 30 latach wraca odra

Dwa potwierdzone przypadki zachorowań na odrę i trzy przypadki podejrzeń zachorowań zgłoszono w tym roku Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wałbrzychu. Przypadków odry na naszym terenie nie rejestrowano od ponad 30 lat.

Po 30 latach wraca odra

 

- W tym roku do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wałbrzychu zgłoszono 2 potwierdzone przypadki zachorowania na odrę. Jedna z osób była pochodzenia ukraińskiego. Zgłoszono też 3 przypadki podejrzeń zachorowań na odrę. Jedna z tych osób również pochodzi z Ukrainy. Od ponad 30 lat nie rejestrowaliśmy przypadków odry na naszym terenie - mówi Agnieszka Meissner z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wałbrzychu. 
 
Jak przyznaje Agnieszka Meissner z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wałbrzychu na ten moment nie ma na naszym terenie zagrożenia epidemiologicznego, niemniej trzeba zachować ostrożność. Jak rozpoznać tę chorobę?
 
-Jeśli chodzi o objawy, to jak większość infekcji wirusowych, zaczyna się od wysokiej temperatury, objawów grypo-podobnych. Następnie pojawia się wysypka w okolicach twarzy, która zaczyna schodzić w dół ciała. Taka osoba może zarazić od 12 do 18 nieuodpornionych osób – mówi  Agnieszka Meissner.
 
Jak wygląda profilaktyka? To przede wszystkim szczepienia.
 
 
- Profilaktyka to oczywiście szczepienia przeciwko odrze. To jedyny i najlepszy sposób, żeby zabezpieczyć się przed zachorowaniem. Jeśli ktoś w dzieciństwie chorował na odrę może czuć się bezpiecznie i mieć pewność, że ponownie nie zachoruje – mówi   Agnieszka Meissner.
 
Osoba chora powinna natychmiast udać się do lekarza, głównie ze względu na to, że jest to choroba zakaźna.

 

wb

foto:pixabay.com

 

 

 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

odra  |   choroba  |   sanepid  |  

Gabrysia czeka na przeszczep wątroby. Możesz pomóc

Raport ze skażenia Odry: winne są glony

Bulodrom otwarty

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij