Razem poprzez wieki
„Razem poprzez wieki”, to kolejny projekt polsko-czeski, który w ramach działań podejmowanych na rzecz rozwoju turystyki i współpracy z tym związanej zrealizuje Świdnica. Tym razem w partnerstwie z Czeską Skalicą przy udziale organizacji pozarządowych, bractw rycerskich, historyków i naukowców. Miasto otrzymało na ten cel 17 tys. euro dofinansowania z Euroregionu Glacensis, z programu INTERREG.

 
Środki te wydatkowane będą na współpracę w zakresie edukacji historycznej, kulturowej oraz międzynarodowe widowisko plenerowe organizowane z okazji przypadającej na 2019 rok 680. rocznicy urodzin Anny Świdnickiej – księżniczki z linii Piastów Świdnickich, czeskiej królowej i rzymskiej cesarzowej. 
 
- Zgodnie z przyjętą Strategią Rozwoju Turystycznego Świdnicy jednym z kierunków polityki turystycznej miasta są działania odnoszące się do jego dziedzictwa historycznego, w tym jego sławnych mieszkańców, których lista jest dość imponująca. W 2018 roku przypomnieliśmy mieszkańcom i turystom o Bolku II Świdnickim – wybitnym polityku i dyplomacie niezwykle cenionym na dworach Europy.  Na ten rok przypada 680. rocznica urodzin jego bratanicy Anny Świdnickiej, która za sprawą zaaranżowanego przez niego małżeństwa z Karolem Luksemburskim została czeską królową, rzymską cesarzową i matką królów czeskich. Jako że zarówno jej wuj Bolko oraz ona sama przyczynili się do zacieśnienia więzów Świdnicy z Czechami, tak my rocznicę urodzin bardzo kochanej przez Czechów Anny Świdnickiej, naszej Piastówny, chcemy świętować we współpracy polsko-czeskiej, która jakby nie patrząc trwa w Świdnicy od blisko 700 lat, a postać Anny pięknie ją spaja - mówi Sylwia Osojca-Kozłowska, kierownik Referatu Turystyki Urzędu Miejskiego w Świdnicy. 
 
Przygotowując się jeszcze w 2018 roku do organizacji obchodów rocznicy 680. urodzin Anny Świdnickiej miasto Świdnica rozpoczęło współpracę z wieloma organizacjami z Polski i Czech, w tym Polsko-Czeskim Towarzystwem Naukowym, bractwami rycerskimi, historykami, organizacjami pozarządowymi zainteresowanymi edukacją regionalną, historyczną, kulturową i ustaliło zakres oraz rozmach działań. Ich punkt kulminacyjny ma nastąpić w czerwcu 2019 roku (w dniach od 21 do 23.06).

Wówczas to w Świdnicy odbędzie się międzynarodowa konferencja popularno-naukowa poświęcona Annie Świdnickiej oraz I Międzynarodowy Śląski Turniej o Pierścień Anny Świdnickiej – trzydniowe, duże składające się z wielu form artystyczno-rekreacyjnych widowisko plenerowe z udziałem rekonstruktorów z Polski i Czech, animatorów, rzemieślników odtwarzających dawne zawody i prowadzących warsztaty, prelekcje historyczne, gry i zabawy dla rodzin z dziećmi itp. Będzie ono jednym z największych tego typu wydarzeń w naszym regionie, niezwykle atrakcyjnym względem formy oraz treści także dla turystów interesujących się historią średniowiecza, Śląska, Polski i Czech, oraz wszystkich zainteresowanych rekonstrukcjami. 
 
opr. kama
foto: użyczone


Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
 
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno