Protest muzyków Filharmonii Sudeckiej

Muzycy Filharmonii Sudeckiej chcą wyższych pensji. Filharmonia jest jedną z kilku instytucji kultury prowadzonych przez samorząd województwa dolnośląskiego, które protestują.

 

Muzycy Filharmonii Sudeckiej chcą wyższych pensji. Na znak protestu na siedzibie Filharmonii Sudeckiej zawieszono flagi Solidarności. Budżet filharmonii na 2019 rok wynosi 4 miliony 782 tysiące złotych. Zdaniem protestujących przyznana na prowadzenie Filharmonii Sudeckiej dotacja jest zbyt niska.
 
- Głównymi przyczynami protestu jest zbyt niska dotacja dla naszej instytucji, która w tej chwili nie wystarcza na prowadzenie działalności i pensje dla muzyków, które są przerażająco niskie – mówi muzyk Filharmonii Sudeckiej, przewodniczący komisji zakładowej NSZZ Solidarność przy Filharmonii Sudeckiej Andrzej Bednarczyk – Pensja muzyka, który przychodzi do pracy wynosi 2300 zł i cały awans zawodowy od muzyka stażysty do muzyka solisty to wzrost pensji z 2300 do 2800 zł. Do średniej krajowej jesteśmy bardzo daleko, już nie mówiąc o pensjach programistów. Obijamy się o dno i czujemy się jakby ktoś z nas drwił. Wynikają z tego różne frustracje i atmosfera w zespole jest coraz gorsza.
 
Zdaniem przewodniczącego komisji zakładowej NSZZ Solidarność przy Filharmonii Sudeckiej Andrzeja Bednarczyka pensje, które otrzymują muzycy, nie pozwalają im na godne życie. Protestujący chcą rozmów i podwyżki płac.
 
- Chcemy rozmawiać. Oczekujemy działań, które doprowadzą do poprawy sytuacji. Wielokrotnie otrzymywaliśmy obietnice, że zmiany będą systemowe i po pewnym czasie dojdziemy do normalnych zarobków. Boli nas to, pracownicy bez kwalifikacji otrzymują pensję ponad 3000 zł a muzyk, który uczy się 17 lat otrzymuje minimalną krajową i nikt na to nie zwraca uwagi - wyjaśnia  Andrzej Bednarczyk.
 
Filharmonia Sudecka jest jedną z kilku protestujących instytucji kultury prowadzonych przez samorząd województwa dolnośląskiego. 

 

W.Blicharz
foto:walbrzych24.com
 
 
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
 
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno