Nowe siedziby świdnickich podstawówek

Radni podjęli formalną decyzję o zmianie siedziby Szkoły Podstawowej nr 105 i Szkoły Podstawowej nr 4. Pierwsza z nich od 1 września przeniesie się z ul. Folwarcznej do budynku byłego Gimnazjum nr 3 przy ul. Saperów. Z kolei Szkoła Podstawowa nr 4 w całości funkcjonować będzie w budynku przy ul. Karola Marcinkowskiego i z nowym rokiem szkolnym opuści pomieszczenia po dawnym Gimnazjum nr 1 przy ul. Mieczysława Kozara Słobódzkiego.

- Do czasu całkowitego wygaszenia gimnazjów, aby zapewnić odpowiednie warunki i nie wprowadzać systemu pracy zmianowej, szkoły te funkcjonują w dwóch budynkach. Od nowego roku szkolnego wiemy już, że zmniejszy się ilość klas i nie są potrzebne aż dwa obiekty do wykorzystania przez każdą z tych placówek – mówi Tadeusz Niedzielski, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Świdnicy. 
 
Przypomnijmy, że już w marcu 2017 roku radni podjęli uchwałę dostosowującą sieć szkół podstawowych i gimnazjalnych do nowego ustroju szkolnego – gimnazja włączone zostały do szkół podstawowych. I już wtedy przyjęto założenia, że docelowe siedziby ośmioletnich szkół podstawowych zlokalizowane będą właśnie w budynkach przy ul. Saperów i Karola Marcinkowskiego. 
 
 
Od 1 września w Szkole Podstawowej nr 105 funkcjonować będzie 25 oddziałów klas od „0” do 8. W obiekcie przy ul. Saperów do dyspozycji będą 33 sale lekcyjne, pełnowymiarowa sala gimnastyczna, mała sala gimnastyczna oraz zespół boisk do piłki nożnej, ręcznej i koszykówki wraz z dużym terenem rekreacyjnym. 
 
- Budynkiem przy ul. Folwarcznej zainteresowana jest świdnicka prokuratura, z którą od dłuższego czasu prowadzone są rozmowy związane z jego przejęciem i zagospodarowaniem – dodaje prezydent, Beata Moskal-Słaniewska. 
 
 
Od 1 września trzydzieści sześć oddziałów klas od „0” do 8 Szkoły Podstawowej nr 4 funkcjonować będzie w jednym obiekcie, który posiada 32 sale lekcyjne, krytą pływalnię, salę gimnastyczną, salę „lustrzaną”, zespół boisk „Orlik” oraz duży teren rekreacyjny. 
 
- W budynku po dawnym gimnazjum przy ul. Mieczysława Kozara – Słobódzkiego odbywać się będą zajęcia prowadzone przez instruktorów Młodzieżowego Domu Kultury, tymczasowo przeniesiona zostanie tam  siedziba biblioteki ze Szkoły Podstawowej nr 2. Swoje miejsce znajdą tam także studenci Społecznej Akademii Nauk. Rozmowy prowadzimy również z przedstawicielami Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – Koło w Świdnicy, które zainteresowane jest prowadzeniem w tym miejscu warsztatów terapii zajęciowej – mówi prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.   
 
 
O zamiarze przekształcenia szkół powiadomieni zostaną rodzice uczniów uczęszczających do tych szkół oraz Dolnośląski Kurator Oświaty, który wydać musi opinię dotyczącą przekształcenia placówek.  
 
opr.plr
foto: użyczone / UM w Świdnicy
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno