Wspólnie wypromują artystów
20 tysięcy euro dofinansowania dostały wspólnie Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy oraz biblioteka w Policach nad Metuji na promocję polskich i czeskich twórców pogranicza. Całkowita wartość projektu to około ponad 28 tys. euro.


 
 
Projekt „Słowem i obrazem”, na realizację którego obie placówki uzyskały dofinansowanie, zakłada szereg działań z zakresu literatury, fotografii, grafiki, mających na celu przybliżenie kultury polskiej i czeskiej tworzonej przez artystów z pogranicza.  Do końca października zaplanowano m.in. warsztaty plenerowe w Policach nad Metuji oraz konkurs, w którym wyłonieni zostaną autorzy z dorobkiem literackim (jeden z Polski, drugi z Czech), którym zostanie wydana książka w tłumaczeniu na oba języki. Podczas finału, który zaplanowano na połowę czerwca, w Świdnicy odbędzie się wystawa poplenerowa połączona z promocją książek. Podsumowanie odbędzie się także jesienią po czeskiej stronie, a następnie wystawa wróci do Polski. To nie pierwszy projekt zrealizowany wspólnie przez obie biblioteki. W 2012 roku koordynowały one „Literackie Inspiracje”. 

- Biblioteki prowadzą współpracę od lat. Pomysł wspólnego projektu zrodził się podczas kolejnej wizyty partnerskiej. Na etapie przygotowywania się do napisania wniosku odbywały się spotkania dyrektorów placówek, pomysłodawcy projektu oraz zespołów realizujących go po obu stronach. Chcemy przybliżyć dorobek artystów i twórców pogranicza, którzy cieszą się uznaniem w swoim kraju, ale zupełnie nie są znani u sąsiadów – mówi dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy, Ewa Cuban. 
 
Mikroprojekt "Słowem i obrazem" współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2014-2020 "Przekraczamy granice"

opr. kama
foto: użyczone


Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno