Dramatyczny w dramacie - brakuje pieniędzy

Teatr Dramatyczn bez pieniędzy na projekty...  Ministerstwo Kultury dofinansuje tylko jeden z pięciu wniosków wałbrzyskiego teatru. Co z pozostałymi? 

Teatr Dramatyczny wnioskował do Ministerstwa Kultury o dofinansowanie pięciu projektów. Niestety, na ten moment pozytywnie rozpatrzono tylko jeden wniosek – dotyczący zakupu wyposażenia akustyczno-projekcyjnego. Wnioskowano o przyznanie 84 tysięcy złotych, teatr otrzyma 70 tys. złotych.

 

- Dofinansowania mają w tym roku bardzo tajemniczą drogę. Wysłaliśmy 5 aplikacji do programów ministra i jedna została oceniona pozytywnie. Dotyczy infrastruktury, będziemy doposażać infrastrukturę teatralną. Cztery wnioski: dotyczące m.in. edukacji kulturalnej oraz Międzynarodowego Festiwalu Muzyki w Teatrze otrzymały bardzo wysoką punktację jeśli chodzi o wartość merytoryczną, organizacyjną, ale niestety bardzo niską ocenę ocenę strategiczną, społeczną. Siła rażenia tych projektów jest zdaniem komisji ministerialnej niska - mówi dyrektor Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu Danuta Marosz.

 

W połowie marca nastąpi rozstrzygnięcie 4. Konkursu im. Jana Dormana. Teatr Dramatyczny chce zrealizować spektakl „Greta i ostatni wieloryb” o tematyce społecznej odpowiedzialności, ekologii i zagrożeniach klimatycznych, który byłby grany w wybranych szkołach Wałbrzycha i regionu.

 

Niedługo teatralną ekipę czeka wiele wyjazdów, by zatem przybliżyć dziennikarzom nieco ten klimat, konferencję zorganizowano w...busie. Aktorzy Szaniawskiego zaprezentują się podczas XXV Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi, Międzynarodowego Festiwalu Teatrów i Kultury Awangardowej PESTKA 2019 w Jeleniej Górze, Międzynarodowego Festiwalu TEATRALNA KARUZELA w Łodzi, 22. Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu oraz Warszawskich Spotkań Teatralnych.

 

Wałbrzyski Teatr Dramatyczny realizuje także działania edukacyjne. Już w kwietniu ruszy 3. edycja programu edukacyjnego dla młodzieży, realizowana przez Teatr Dramatyczny we współpracy z Publiczną Szkołą Podstawową Nr 28 im. Jana Pawła II w Wałbrzychu. Uczniowie będą oglądać spektakle z repertuaru „Szaniawskiego”, uczestniczyć  w warsztatach, spotkaniach z artystami, by w finale stworzyć autorski spektakl pod opieką reżyserską Sylwii Aftyki-Łody.

 

Drugi projekt - SZORT, czyli Szkoła Otwartych Rezydencji Teatralnych. Dramatyczny gościł już uczniów krakowskiego liceum teatralnego LART, którzy wzięli udział w dwudniowych warsztatach aktorskich i reżyserskich. Obecnie realizowana jest odsłona z udziałem nauczycieli, którzy uczestniczą w wybranych próbach i obserwują proces pracy nad spektaklem od pierwszego spotkania twórców i aktorów przy stoliku, przez próbę analityczną, sytuacyjną, generalną i premierę.

 

 

 

wb

foto:P.Tokarski

 

Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno