Szczawieński Wielki Brat jest ślepy

Co można zrobić by uniknąć kolejnych pożarów w Szczawnie-Zdroju i w uzdrowisku było bezpieczniej? Większość radnych twierdzi, że pomocny byłby monitoring, który już istnieje ale nikt nad nim nie czuwa. Zdaniem burmistrza nie ma na to pieniędzy.

Każda kamera monitoringu powinna służyć niczym dodatkowa para oczu dla służb pilnujących porządku w mieście. W niewielkim Szczawnie-Zdroju działa aż 50 takich kamer ale czy sam fakt, że działają oznacza, że w mieście jest bezpieczniej?
 
- Przy 50 kamerach w mieście i systemie, który się cały czas rozbudowuje wydawałoby się, że to miasto jest w pełni monitorowane i wszystko w nim widać. Jest jeden problem - przy tych kamerach nikt nie siedzi. One są wykorzystywane "po fakcie", czyli odtwarzane są nagrania z danych wydarzeń i tylko na tej podstawie możemy mierzyć ich skuteczność. Ja i większość radnych uważamy, że posadzenie przy tych kamerach osób, które by ten monitoring nadzorowały i przekazywały informacje o rzeczach, które zauważą, znacząco zwiększyłoby ich skuteczność - twierdzi przewodniczący Rady Miejskiej Szczawna-Zdroju Michał Broda.
 
 
Zgodnie z informacjami podanymi na stronie Urzędu Miejskiego w Szczawnie-Zdroju oprócz komendanta w straży miejskiej zatrudnionych jest 6 osób. Nawet gdyby wszyscy na raz wyszli na szczawieńskie ulice, nie są w stanie być we wszystkich kluczowych miejscach na raz ani tym bardziej przewidzieć gdzie może dojść do niebezpiecznego zdarzenia. Zdaniem radnych maksymalnie trzy dodatkowe osoby mogłyby znacząco poprawić efektywność służb.
 
- Wystarczyłyby trzy osoby pracujące w systemie ośmiogodzinnym by dniem i nocą obserwować co dzieje się w mieście. Nie chodzi tylko o prewencję ale też informowanie o mniejszych zdarzeniach jak wjazd pojazdów do wyłączonych z ruchu części miasta, czy ktoś nie zaśmieca miasta bo z tym też mamy problem - mówi Michał Broda.
 
 
Przewodnicząca Komisji Budżetowej Agnieszka Pisarska skierowała w tej sprawie pismo do burmistrza Marka Fedoruka. Pyta w nim o możliwość zatrudnienia osób do obsługi monitoringu w godzinach nocnych.
 
 
Burmistrz odrzucił ten pomysł zasłaniając się brakiem środków w budżecie a także brakiem możliwości reorganizacji pracy obecnie zatrudnionych strażników miejskich.
 
 
- My uważamy, że te pieniądze powinny się znaleźć. Powinniśmy wyjść z epoki "nie da się" i wejść w epokę "zróbmy to", zwłaszcza gdy chodzi o bezpieczeństwo. Smaczku temu pismu dodaje fakt, że przewodnicząca komisji i radni odwołują się do pożaru Zakładu Przyrodoleczniczego sprzed roku, że gdyby monitoring był skuteczny i nadzorowany, moglibyśmy uniknąć takich zdarzeń i jak się okazuje nie musielismy długo czekać na potwierdzenie tych słów. Jesteśmy w hali spacerowej, gdzie kilka dni temu doszło do zaprószenia ognia i kto wie czy człowiek siedzący przy kamerach nie mógłby szybko zareagować na przykład widząc osobę rzucającą niedopałek i ustrzec nas od takich sytuacji - dodaje Michał Broda.
 
 
czytaj więcej:
 
W tym samym piśmie, w którym burmistrz informuje, że nie ma możliwości przychylenia się do wniosku radnych jest także stwierdzenie, że wniosek zostanie przeanalizowany pod kątem konsekwencji organizacyjnych i finansowych. Zatem na jakiej podstawie burmistrz już w pierwszym zdaniu odrzuca możliwość zatrudnienia dodatkowych pracowników jeśli dopiero zamierza zlecić analizę? Czy jest możliwość przesunięcia środków w ramach tegorocznego budżetu lub zaplanowania przyszłorocznego? Jak burmistrz ocenia skuteczność monitoringu miejskiego w obecnym kształcie? Chcieliśmy zadać te pytania burmistrzowi Fedorukowi ale niestety nie znalazł czasu na rozmowę.
 
- Ja mam swoje obowiązki, państwo macie swoje, nie mam czasu - usłyszeliśmy od burmistrza zanim zdążyliśmy zadać jakiekolwiek pytanie.
 
To nie pierwszy raz, kiedy burmistrz nie ma czasu, pieniędzy w budżecie ani dokładnych analiz przed podejmowaniem waznych decyzji. Niedawno sam wycofał własną uchwałę z porządku obrad, ponieważ nie był w stanie odpowiedzieć na pytania radnych odnośnie skutków finansowych utworzenia Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz powołania kierownictwa tej jednostki.
 
czytaj więcej:
 
plr
foto: TV Wałbrzych
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno