Menu

28 lat wałbrzyskiej Straży Miejskiej

Wałbrzyska Straż Miejska ma już 28 lat. Jednostkę powołano 15 marca 1991 roku jako trzecią tego typu jednostkę w Polsce. Początkowo nie była to zbyt liczna formacja, liczyła zaledwie 25 funkcjonariuszy, obecnie wałbrzyska straż zatrudnia 48 osób. 
28 lat wałbrzyskiej Straży Miejskiej
Pierwsze informacje o strażach miejskich działających na terenie Polski można znaleźć w materiałach historycznych pochodzących ze średniowiecza. W tamtych czasach głównymi zadaniami straży było zapewnienie bezpieczeństwa miast, sprawowanie kontroli targowej, w tym sprawdzanie prawidłowości w miarach i wagach oraz zakazu handlu w niedzielę i inne święta, a także egzekwowanie przestrzegania przepisów sanitarno-porządkowych związanych z czystością i porządkiem w mieście. Strażnicy miejscy zatrzymywali osoby zakłócające porządek, przestępców, włóczęgów, konwojowali i pilnowali więźniów, pełnili też służbę w więzieniach.

Uczestniczyli w przesłuchaniach podejrzanych i egzekucjach oraz wykonywali niektóre kary takie jak chłosta czy wypędzenie z miasta. Do obowiązków strażników należał obchód po zmroku bram i ulic miejskich, sprawdzanie spokoju i zagrożenia pożarowego. Strażnicy realizowali nie tylko obowiązki związane z utrzymaniem codziennego ładu i porządku publicznego w mieście, ale także wykonywali czynności poza jego murami pilnując łąk, pastwisk miejskich i grobli.
 
Przełożonym straży miejskiej był specjalnie zatrudniany urzędnik zwany kapitanem, hetmanem lub hutmanem. Sprawował on również nadzór nad więzieniem miejskim, ratuszem, a także nad pracą kata. Hutman posiadał klucze do bram miasta, decydując o wpuszczaniu osób do miasta po zamknięciu bram. W miastach, w których nie zatrudniano dowódcy straży miejskiej to burmistrz sprawował bezpośredni nadzór nad strażą, a w nocy zastępował go specjalnie powoływany burmistrz nocny. Jego głównym zajęciem był nadzór nad bezpieczeństwem i porządkiem publicznym w porze nocnej, w tym nad stróżami i strażą nocną oraz więzieniem miejskim.
 
Hutman i strażnicy byli jednolicie umundurowani, najczęściej w barwach miejskich, a na mundurze posiadali symbol lub herb miasta. Za swoją służbę otrzymywali wynagrodzenie z kasy miejskiej. Składali oni również przysięgę, w której zobowiązywali się do posłuszeństwa i wierności władzom miejskim, przestrzegania prawa i zachowania tajemnic, dbania o dobro miejskie, a także wszystkich mieszkańców i gości traktować sprawiedliwie. W literaturze historycznej spotyka się cały szereg oficjalnych bądź potocznych określeń dla straży i strażników: ceklarze, cepacy, circulatores, custodes, custos, cuzarze, czeladź miejska, drążnicy, pobudkowie, sagittarii, strażnicy miejscy, stróże nocni, strzelcy, śledzie, vigiles, vigiles nocturni.
 
 
Strażnicy miejscy podlegali ochronie prawnej i za jakiekolwiek wystąpienia przeciwko ich czci, zdrowiu i życiu groziły surowe kary. Na ich uzbrojeniu znajdowały się pałki, cepy bojowe, miecze, włócznie, halabardy, łuki, kusze, hełmy, tarcze, pancerze, półpancerze, a w późniejszym okresie broń palna. Szczegółowe regulacje dotyczące funkcjonowania straży miejskich zawarte były w statutach miejskich.

15 marca 1991 roku do życia powołana została Straż Miejska w Wałbrzychu. Formacja liczyła wtedy 25 osób, dzis zatrudnia 48 pracowników. 

opr. adm
źrósło Straż Miejska w Wałbrzychu
foto: użyczone


Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Komentarze

Oi! (25 marca 2019 0:10)
https://youtu.be/PNnflF0fDCQ wszystko w tym temacie....
jaro (21 marca 2019 10:19)
Odebrano im fotoradar i słusznie, alejest idealny sposób na wpływy do budżetu miasta. Teren stadionu na Nowym Mieście (własność gminy) i przylegający park sobieskiego to miejsce na stały posterunek do wystawiania mandatów za gremialne osrywanie terenu przez nawiedzonych miłośników psów i wyprowadzanie ich bez smyczy i kagańca, co w myśl nowej ustawy może być karane nawet do 5 tyś zł.Ileż to pieniędzy leży na ulicach w postaci psich kup.Do roboty Panowie i Panie.
Inna Asia (20 marca 2019 14:38)
Cytuję użytkownika: Asia
Nieroby.a blondynka pupil strażników to tylko umie kręcić tłumienie na kobietę cały czas klika na po patrolu
co? chyba nie przeczytałaś przed udostępnieniem.
szczawno? (19 marca 2019 23:44)
od kilku tygodni blokady są założone na przyczepkach reklamowych na Łączyńskiego koło ronda tesco, widać blokady na koła to też śmiechu warte, chyba taniej zapłacić mandat niż legalnie postawić reklamę...
Zlodzieje (19 marca 2019 23:04)
28 lat i tyle kasy miasta wyrzucone w bloto. Uwazajcie na Chrobrego na przeciwko PKO bo tam znak zakaz zatrzymywania jest na koncu slepej uliczki a na poczatku nie ma wiec ludzie parkuja i to pulapka a te funkcjonariusze korzystaja i blokady zakladaja. Ciezko wladzom tego miasta na wjezdzie taki sam znak postawic. Lepiej lupac nieswiadomych. Badzcie czujni kochani i nie dajcie sie kroić
Lawinka (19 marca 2019 19:28)
Panie Prezydencie, straż miejska do likwidacji. NATYCHMIAST !
Ja (19 marca 2019 19:25)
Nieroby od nabijania kasy dla miasta za mandaty za psie kupy i piwko w plenerze. Jaka "szkoda' że im fotoradar zabrano.. Od pilnowania porządku jest policja a tych wiejskich harcerzyków do pielęgnachi zieleni miejskiej wysłać...
wyzwalacz (19 marca 2019 18:25)
Hehe he, wasacze ,fajne zdjęcie! Wyglądają jak ciepłe chłopaki z klubu LGBT.To były czasy,zdawało im się ze maja uprawnienia policji,sądy i prokurator musieli ich sprowadzać na ziemię jak próbowali auta zatrzymywać i kontrolować. To chyba najbardziej nielubiana formacja.Blondyna faktycznie wkurzająca królewna.Zawsze robi wszystko aby nie pomoc tym co wezwali pomoc.Nie da się ,no bo to bo tamto.
Asban (19 marca 2019 18:09)
a tak wogóle to co robią oprócz blokad na koła?!
Sti (19 marca 2019 17:55)
Cytuję użytkownika: Ja
O 28 lat za dużo
O 29 lat za dużo...już rok wcześniej ktoś powinien się trzepnąć w łeb.
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

Gość Dnia - Roman Szełemej

Gość Dnia - Piotr Sosiński

Czy starzenie się powoduje stres?

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij