Czy ktoś zabrania strajkować nauczycielom?

W szkołach trwają referenda strajkowe. Nauczyciele i inni pracownicy decydują czy rozpoczną strajk 8 kwietnia ale czy wszyscy mogą do niego przystąpić?

Z informacji, jakie otrzymalismy od osoby przedstawiającej się jako nauczyciel z jednej z wałbrzyskich szkół wynika, że osoby zrzeszone w NSZZ Solidarność nie mogą do strajku przystąpić. W mailu czytamy:
 
"W Wałbrzychu i w powiecie około 70 procent dyrektorów weszło w spór zbiorowy ze związkiem ZNP. Niestety jeżeli chodzi o związek Solidarność tylko jedna szkola specjalna z ogrodowej w Wałbrzychu weszła w spór zbiorowy z dyrektorem. Członkowie związku chcieliby strajkować a nie mogą ponieważ przewodnicząca Międzyzakłądowej Organizacji Związkowej pani Magdalena Szczurowska nie weszła w spór zbiorowy z żadnym dyrektorem w Wałbrzychu i w powiecie."
 
Prezes oddziału powiatowego Związku Nauczycielstwa Polskiego w Wałbrzychu Jerzy Kowalski wyjaśnia, że jego organizacja weszła w spór zbiorowy z dyrektorami wszystkich szkół na terenie Wałbrzycha i powiatu oprócz dwóch placówek w Kowalowej i Jugowicach.
 
- W Wałbrzychu w spór zbiorowy weszły wszytkie placówki na terenie miasta. 13 marca mieliśmy spotkanie z przedstawicielami wszystkich szkół, dostali od nas karty do głosowania opieczętowane przez ZNP i we wszystkich szkołach prowadzone jest referendum. Jaki będzie efekt końcowy, nie wiemy bo to sami nauczyciele mają się wypowiedzieć. Nie my decydujemy jako związek czy ktoś chce przystąpić do akcji i czy ją popiera - tłumaczy Jerzy Kowalski, prezes oddziału ZNP w Wałbrzychu.
 
Ponadto jak czytamy na stronie Związku "do uczestnictwa w referendum uprawnieni są wszyscy pracownicy szkoły (placówki), niezależnie od tego w jakim wymiarze czasu pracy są zatrudnieni (...) niezależnie od tego czy są członkami związku zawodowego, czy też nie".
 
O wyjaśnienie tych kwestii poprosiliśmy przewodniczącą MOZ NSZZ Solidarność Magdalenę Szczurowską, która powiedziała nam, że Solidarność w Wałbrzychu nie weszła w spory zbiorowe ponieważ nadal liczy na rozwiazanie problemu na drodze mediacji. Ponadto stwierdziła, że Solidarność nie zabrania swoim członkom udziału w referendum czy strajku, sama takiego zakazu nie wydała a kazdy nauczyciel jako wolny człowiek może sam decydować co w tej sytuacji robić.
 
Jak poinformował nas Jerzy Kowalski kilka szkół w Wałbrzychu juz zakończyło swoje referenda i przesłały wyniki do ZNP.
 
- Na tę chwilę spływają do nas informacje, które świadczą o tym, że szkoły przystępują do strajku, między innymi I Liceum, PSP nr 28, PSP nr 5, Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 26 czy Energetyk - wymienia Jerzy Kowalski.
 
Referendum ma potrwać do piątku 22 marca, natomiast do 29 marca mają zostać podane pełne, oficjalne informacje, które szkoły zdecydowały się przystąpić do strajku.
 
plr
foto: pixabay
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno