Menu

Dzielą się doświadczeniem z rewitalizacji

Rewitalizacja i zachowanie dziedzictwa kulturowego to główne wątki przewijające się podczas dwudniowego seminarium, które trwa obecnie w Starej Kopalni.

Dzielą się doświadczeniem z rewitalizacji
Do Wałbrzycha z całej Polski przyjechali urbaniści i specjaliści od planowania przestrzennego a także konserwatorzy zabytków by podzielić się doświadczeniami z prowadzonych na różną skalę programów rewitalizacji miast.
 
- Rozmawiamy o dziedzictwie kulturowym, jak je chronić, czy należy zachowywać zabytki w takiej formie w jakiej są za wszelką cenę? Liczymy na bardzo żywą dyskusję. Do paneli zaprosiliśmy wybitnych przedstawicieli świata nauki ale także służb konserwatorskich i samorządów - mówi Justyna Pichowicz, kierownik Biura Rewitalizacji i Planowania Przestrzennego w Urzędzie Miejskim w Wałbrzychu.
 
 
Rewitalizacja w głównej mierze dotyczy miast poprzemysłowych, które próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości bez wielkiego przemysłu napędzającego lokalną gospodarkę. 
 
- Większość miast w Polsce, założonych kilkaset lat temu nie zawsze sprostało wyzwaniom przemian ustrojowych, przede wszystkim w latach 90-tych. Dziś poszukują swojej nowej ściezki rozwoju. Wałbrzych jest w tym zakresie absolutnie wyjątkowy. Zmiana profilu gospodarczego miasta jest całkowita, kompletna. Kiedyś było to jądro zagłębia węglowego a dzisiaj nie ma z wydobyciem nic wspólnego, poza elementami do dziś utrwalonymi w tradycji i kulturze - mówi Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
 
 
Znalezienie równowagi między chęcią zachowania dziedzictwa, które pozostawiły po sobie kopalnie i wielkie zakłady przemysłowe a potrzebami mieszkańców na miarę XXI wieku jest niezywkle trudne a przede wszystkim kosztowne. Stąd potrzeba szukania wsparcia w programach zewnętrznych, głównie unijnych.
 
 
- To jest udział w programach o charakterze inwentaryzacyjnym, stworzenie bazy dokumentacyjnej i na to pieniądze z programów unijnych są. Zupełnie co innego to środki wydawane głównie z kasy miasta ale też innych źródeł na materialną rewitalizację, czyli remonty dróg, kamienic, zabytków. Tych wydaliśmy w ciągu kilkunastu lat kilkaset milionów. Najlepszym przykładem jest Stara Kopalnia, której łączny koszt rewitalizacji wyniósł ponad 160 milionów a miasto wydało około 100 milionów - twierdzi Roman Szełemej.
 
 
Z czego najbardziej dumny może być Wałbrzych po kilku latach doświadczeń i korzystania z programów rewitalizacyjnych?
 
- To co widać najbardziej to zmiany w infrastrukturze ale to nie jest najważniejszy filar rewitalizacji. Z punktu widzenia mojego biura i programu rewitalizacji, który rada miejska uchwaliła w 2016 roku to wzrost aktywności społecznej w starych rewitalizowanych dzielnicach. Od dwóch lat z sukcesem udaje nam się koordynować działalność partnerstw lokalnych w sześciu podobszarach rewitalizacji. Co roku jest coraz większe zainteresowanie realizacją mikroprojektów, które są współtworzone z mieszkańcami. To są dla nas najistotniejsze zmiany społeczne - podsumowuje Justyna Pichowicz.
 
W ramach podsumowania seminarium zostaną zaprezentowane koncepcje zagospodarowania przestrzennego dla sześciu obszarów objętych programem rewitalizacji miasta Wałbrzycha. 
 
plr
foto: P.Tokarski

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Z ziemi i ognia - nowa wystawa w BWA

Nowe Miasto będzie miało piękne podwórka

Coraz ładniej na ul. Kościelnej

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij