Łukasz Kazek oprowadzi po kwaterach Hitlera

Zbliża się premiera serialu dokumentalnego pt "Kwatery Hitlera", realizowanego między innymi w Zamku Książ i w kompleksie Riese. Czego dowiemy się o jednym z największych zbrodniarzy w historii?

Spośród 10 odcinków ukazujących kwatery Hitlera, w tym aż trzy opowiadać będą o obiektach w naszym regionie. Oprowadzać po nich będzie regionalista Łukasz Kazek.
 
- Będą to Zamek Książ, Projekt Riese i Pociąg Amerika jako moblilna kwatera Hitlera, którą po raz pierwszy użyto gdy Niemcy najechały na Polskę. To kręciliśmy w Jedlince, gdzie stoi replika wagonu - wymienia Łukasz Kazek, popularyzator i pasjonat historii regionu.
 
Gdy pojawiły się pierwsze wzmianki o realizowaniu takiego serialu w środowisku historyków zawrzało, ponieważ niektórzy podnosili obawy, że jest to niepotrzebna promocja wyjątkowo negatywnej postaci historycznej i być może próba ukazania go w zbyt łagodny sposób. Łukasz Kazek przekonuje, że jest zupełnie inaczej.
 
- Ukazujemy tego człowieka w ten sposób, że pokazujemy jak te kwatery potrafiły służyć jako domy i jak potrafił w nich niezwykle zręcznie grać meblami i architekturą. Szybki przykłąd: jest rozmowa między Chamberlainem (Neville Chamberlain - były premier Wielkiej Brytanii - przyp. red) a Schmidtem czyli tłumaczem Hitlera w mieszkaniu w Monachium. Na ścianie wisi pośmiertna maska Wagnera, wokół pełno rzeźb wybitnych renesansowych artystów, na półkach niezliczone tomy dzieł filozofów. Czechosłowacja była już sprzedana a Chamberlain zapytał Hitlera "czy jeśli Czechosłowacja będzie stawiała opór, przyrzeknie pan, że nie zbombarduje Pragi?" Hitler odpowiedział "Napawałoby mnie wstrętem gdybym miał spuścić bombę na Pragę i mordować kobiety i dzieci". Mówił to w otoczeniu tych wszystkich przedmiotów o znaczeniu kulturalnym, dlatego dla Chamberlaina ta wypowiedź była prawdziwa. Tak właśnie grał Hitler, to był bandyta i chcemy własnie jako takiego bandytę go pokazać - mówi Łukasz Kazek.
 
W filmie pojawią się także rekonstukcje scen z udziałem osób, które na co dzień pracowały w jego otoczeniu ale nie będą to tylko generałowie i politycy a zwykła służba lub na przykład dekoratorzy wnętrz. Pierwszy odcinek serialu zobaczymy już 5 kwietnia o godzinie 19:40 na Canal+ oraz dzień później o godzinie 20:20 na Canal+ Discovery.
 
plr
foto: użyczone / Ł. Kazek
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas. 
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno